אילוסטרציה
צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

מחקר חדש: שימוש ממושך באקמול ודקסמול בהריון קשור בתוספת סיכון לאוטיזם

חוקרים באוניברסיטה העברית קבעו כי שימוש בפאראצטמול, המצוי באקמול ודקסמול, קשור לעלייה של כ-20% בסיכון היחסי לאוטיזם, ושל כ-30% בסיכון להפרעת קשב. לצד זאת, הם הדגישו שניתן לצרוך את התרופה לתקופה קצרה
דקלה אהרון שפרן
24 באפריל 2018
11:03

מחקר חדש של האוניברסיטה העברית מצא כי שימוש ממושך בפאראצטמול, שמצוי בין היתר גם בכדורי אקמול ודקסמול, במהלך הריון קשור בתוספת סיכון לאוטיזם, הפרעות קשב וריכוז והיפראקטיביות. כך פורסם היום (שלישי) בתכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב'.

מדובר במחקר המקיף ביותר שנעשה אי פעם בנושא, אשר בחן יותר מ-132 אלף זוגות של אם וילד, בתקופת מעקב שנפרסה על פני 3 עד 11 שנים. במחקרי עבר נמצא כי גם מינונים נמוכים של פאראצטמול לטווח ארוך, עלולים להשפיע על התפתחות המערכת העצבית בעובר, וכי השפעה זו ניכרת לעיתים שנים לאחר החשיפה.

מניתוח הנתונים של המחקר החדש, אשר נערך בהובלת ד"ר אילן מתוק והדוקטורנטית רים מצארוה, עולה כי חשיפה ממושכת לפאראצטמול במהלך הריון קשורה לעלייה של כ-20% סיכון יחסי לאוטיזם, ולעלייה של כ-30 אחוז סיכון יחסי ל-ADHD, הפרעת קשב וריכוז והיפראקטיביות.

לצד זאת, החוקרים מציינים כי יש לנקוט בזהירות בהערכת התוצאות, מכיוון שהדבר עלול לעורר חרדה מיותרת בקרב נשים הרות, ומוסיפים כי להימנעות מטיפול בכאב ובחום במהלך הריון עלולה להיות השפעה מזיקה על העובר המתפתח, וכי פאראצטמול נחשב עדיין תרופה בטוחה לשימוש במהלך ההיריון. לכן, הם מסבירים כי אם לאישה הרה יש חום או כאבים, ניתן לקחת לתקופה קצרה את התרופה, ואם החום או הכאבים נמשכים יותר מכך, כדאי להתייעץ עם הרופא המטפל.