מחשב שנפגע בהתקפת סייבר עולמית, יולי 2017
צילום: אי אף פי

מועצת חוף אשקלון שילמה כ-20 אלף שקל כופר להאקרים

המועצה העבירה את הסכום בביטקוין, אחרי שהאקרים מחו"ל השתלטו על מחשביה וחסמו את הגישה למסמכים. ראש המועצה לכאן חדשות: "לא הייתה ברירה אחרת"
אסף פוזיילוב
25 באפריל 2018
13:51

מועצת חוף אשקלון שילמה דמי כופר בסך כ-20 אלף שקל להאקרים מחו"ל, שהשתלטו על מחשביה וחסמו את הגישה למסמכים מהחודשים האחרונים – כך נודע היום (רביעי) לכאן חדשות. ההשתלטות התרחשה לפני כעשרה ימים, והתשלום להאקרים בוצע באמצעות המטבע הווירטואלי ביטקוין.

ראש מועצת חוף אשקלון, יאיר פרג'ון, הודה בשיחה עם כאן חדשות כי המועצה נענתה לדרישת הכופר של ההאקרים, והסביר: "היינו צריכים להחליט מה הנזק הגדול יותר – לשלם, או שלא יהיו לנו מסמכים. כל עוד המדינה לא מוצאת פתרון, אין ברירה אחרת. כולם מתמודדים עם גנבים ופרוטקשן, בכל התחומים". פרג'ון הוסיף: "למדנו שצריך לשמור חלק מהמסמכים ידנית ולהגביר את ההגנות".

זוהי הפעם הראשונה שבה נודע כי גוף ציבורי בארץ משלם כופר להאקרים בעקבות מתקפת סייבר על מחשביו. מועצת חוף אשקלון נפגעה גם במתקפת הסייבר שאירעה לפני כשלושה שבועות, אך יעד התקיפה אז היה חברת ההייטק "דארו-נט", שמפעילה אתרים של חברות ועיריות - ובמקרה זה אף גורם לא הודה כי הסכים לשלם לפורצים את דמי הכופר. בנוסף, לפני כשנתיים התרחשה פריצה דומה למחשבים של מועצת שער הנגב וההאקרים דרשו 15 אלף דולר עבור שחרורם, אך בסופו של דבר המועצה הצליחה להתגבר על התקיפה בעצמה בעזרת אנשי מחשבים, ולא שילמה את הכופר.