נשיאי קוריאה הצפונית וקוריאה הדרומית בפגישה
צילום: אי-פי

קים: קוריאה הצפונית תתפרק מנשקה אם ארה"ב תתחייב לא לפלוש

לפי דיווח ב"ניו יורק טיימס", הצפון קוריאנים דורשים מארה"ב להכריז על סיום מלחמת קוריאה. קים: "כאשר הם ידברו אתנו הם יראו שאני לא אדם שישתמש בנשק גרעיני"
סוכנויות הידיעות
29 באפריל 2018
16:55

ה"ניו יורק טיימס" מדווח היום (ראשון) כי נשיא קוריאה הצפונית, קים ג'ונג און, אמר למקבילו מהדרום כי מדינתו מוכנה להתפרק מנשקה הגרעיני, אם ארצות הברית תכריז רשמית על סיום מלחמת קוריאה ותתחייב לא לפלוש למדינה. המקור לדיווח הוא בכיר מקוריאה הדרומית, שנכח בפגישה ההיסטורית בין מנהיגי שתי המדינות בסוף השבוע האחרון.

עוד דווח כי בפגישה עם נשיא קוריאה הדרומית, מון ג'יאה אין, אמר קים: "אני יודע שלאמריקנים יש דעה שלילית לגבינו, אך כאשר הם ידברו אתנו הם יראו שאני לא אדם שישתמש בנשק גרעיני נגד הדרום או נגד ארצות הברית". מנהיג קוריאה הצפונית אף טען כי בכוונתו להזמין מומחים ועיתונאים מארצות הברית ומקוריאה הדרומית לחזות בסגירת אתרי הניסויים הגרעיניים במדינתו.

במסגרת הצעדים לקראת פיוס, שני הצדדים הודיעו כי ישאפו להגיע להסכם שיכונן שלום "קבוע ומוצק". ההצהרה כללה הבטחות להמשיך לצמצם את הנשק הצבאי, להפסיק את "פעולות העוינות", להפוך את הגבול המבוצר ל"מרחב של שלום" ולגשר על הפערים עם מדינות המערב כמו ארצות הברית.

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ שיבח את ההסכמים בין קוריאה הדרומית ומנהיג קוריאה הצפונית ואמר כי הן "חדשות טובות לעולם". את הדברים ציין טראמפ בשיחת טלפון עם מנהיג קוריאה הדרומית. הוא הוסיף במהלך עצרת במישיגן כי הפגישה בינו לבין קים עשויה להתקיים בחודש הקרוב.

טראמפ ממשיך להיערך לפגישתו המתוכננת עם קים ג'ונג און. הוא צייץ אתמול בחשבון הטוויטר שלו וכתב כי "הרגע הייתה לי שיחה ארוכה ומאוד טובה עם נשיא קוריאה הדרומית מון. הדברים מתקדמים נהדר. המועד והמיקום של הפגישה עם קוריאה הצפונית – נקבעים". הוא הוסיף כי שוחח על ההתפתחויות גם עם ראש ממשלת יפן, שינזו אבה, ועדכן אותו על המשא ומתן המתקיים בימים אלה.