צילום: פלאש 90

יעלון: התבססות איראן בסוריה - ערובה למלחמה

שר הביטחון לשעבר תקף את הממשל האמריקני הקודם, וגיבה את מדיניות הממשלה נגד האיום האיראני: "ביטחון עצמי איראני עם כוח בסוריה - ערובה למלחמה". על המתיחות בדרום: "חמאס מורתע ונואש. מ'צוק איתן' לא ירה כדור אחד"
בחצי היום
30 באפריל 2018
15:09

שר הביטחון לשעבר משה (בוגי) יעלון, גיבה היום (שני) את מדיניות הממשלה בנושא האיום האיראני, ואמר כי התבססות הרפובליקה האסלאמית בסוריה עלולה להביא לפרוץ מלחמה. בראיון לאסתי פרז בתכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב', גיבה יעלון גם את התנהלות הממשלה מול חמאס ואמר כי ארגון הטרור מורתע מאז מבצע 'צוק איתן'.

"אין לדעת איך דברים מתגלגלים. אני חושב שמדיניות הקווים האדומים של הממשלה נכונה - ישראל לא תסבול נוכחות איראנית שמאיימת עליה מסוריה וזו מדיניות נכונה", אמר יעלון. "אני לא יודע מי תקף הלילה וזה לא משנה. מה שברור שישראל לא יכולה לסבול נוכחות איראנית בסוריה. זה לא משנה אם זה עמדות קרובות לגבול, מפעלים שמייצרים חימוש מדויק, או חימוש שהגיע בהטסות מאיראן. ביטחון עצמי איראני עם כוח בסוריה זה ערובה למלחמה", הוסיף.

האזינו לראיון עם יעלון: 

שר הביטחון לשעבר תקף את מדיניות ממשל אובמה: "אנחנו אוכלים פירות באושים של מדיניות אמריקנית ששידרה חולשה. איראן מפיצה נשק וגורמת לאי-יציבות. אין ספק שהסכם הגרעין עם איראן הוא רע. הוא ויתור אמריקני. ניתן היה להשיג יותר ובצדק על זה הלנו והתלוננו. הוא התעלם מכל ההפרות האחרות של המשטר האיראני - העברות נשק, וייצור ופיתוח טילים שיכולים לקלוט ראש נפץ גרעיני. יש די סיבות להטיל על המשטר האיראני עיצומים כעת".

בהתייחס למתיחות בדרום אמר יעלון כי "אנחנו לא בעזה, למי שחשבו שהבעיה זה כיבוש בעזה. החמאס שם דגש על פגיעה בישראל. הם נואשים. ניצלנו נכון את הזמן. מ'צוק איתן' חמאס לא ירה כדור אחד כי הוא מורתע, אז מחפשים דרכים אחרות. בחסות ילדים ונוער מנסים לפגוע בגדר. אני חושב שהצבא פועל נכון". שר הביטחון לשעבר הוסיף כי "יהיו שבועיים חמים במאי, שיכללו את יום הנכבה והסכם הגרעין. צריך להיערך לזה, ונראה שהצבא ערוך היטב".

על החוק לעקיפת בג"ץ אמר יעלון כי "כל מי שעיניו בראשו מבין שהשיקול העיקרי הוא נושא החקירות. האופן שבו זה עולה, אין לי ספק שזה נובע מהחקירות. מה שקורה בתקופה האחרונה זה שההתייחסות למה שאמור להיות איזונים ובלמים בדמוקרטיה זה כאילו אליטות שלא מאפשרות לשלוט".

יעלון אמר עוד כי "אם דנים על עניין האיזונים, אז בשאלת האקטיביזם השיפוטי הופר איזון. אבל בין זה לבין לעשות דה-לגיטימציה לבית המשפט העליון? הרבה מזה בתקופה האחרונה זה רשות מבצעת שלא מבצעת ולא לוקחת אחריות ואז בית המשפט נכנס במקומה. הכל משועבד לחקירות. במצב שנוצר, פסילת חוקים צריכה להיות ברוב של שישה מתוך תשעה שופטים וחזרה של הכנסת צריכה להיות ברוב של 70 חברי כנסת".