רה"מ נתניהו והמפכ"ל אלשיך
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

אלשיך בשיחות סגורות: קיים קשר חשאי בין נתניהו ליורם הלוי

מתיחות בין המפכ"ל למפקד מחוז ירושלים לקראת החלטת ראש הממשלה אם להאריך את כהונתו של אלשיך. לטענת קצינים במשטרה, בסביבת נתניהו סרבו תקופה ארוכה לתמוך במינוי הלוי למפכ"ל, בשל טענות לקשרים קרובים עם בכירי ידיעות אחרונות
רועי ינובסקי
17 במאי 2018
19:16
עודכן ב 20:19

מתיחות שיא בין מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך למפקד מחוז ירושלים יורם הלוי. אלשיך טען בשיחות סגורות כי מתקיים קשר חשאי בין יורם הלוי לראש הממשלה בנימין נתניהו, לקראת החלטת ראש הממשלה שלא להאריך את כהונת המפכ"ל ולמנות את יורם הלוי במקומו. ממשרד ראש הממשלה נמסר כי מדובר ב"שקר מוחלט ומגמתי".

בחדשות הערב בכאן 11 פורסם כי קצינים במשטרה אומרים כי בסביבת נתניהו סרבו במשך תקופה ארוכה לתמוך במינוי הלוי למפכ"ל, בשל טענות לקשרים קרובים בינו לבין בכירי העיתון "ידיעות אחרונות". המגעים בין נתניהו להלוי נועדו לגשר על פער הזה. מקורבי הלוי השיבו על הטענות למגעים: "לא היה ולא נברא".


מדוברות המשטרה נמסר כי "במשטרת ישראל דוחים את הטענות בדבר עימותים או כל אמירות אחרות הנוגעות לאופי מערכת היחסים עם בכירי המשטרה. המפכ״ל הוביל רפורמות רבות במשטרה ביחד ובשיתוף מלא עם סגל הפיקוד הבכיר כולו. המפכ״ל ימשיך לפעול ביחד עם ניצב יורם הלוי לקיום שגרת חיים תקינה לתושבי ירושלים והסביבה. שוב אנו עדים לדיסאינפורמציה המובאת כביכול בשם המפכ״ל או 'מקורביו'. צר לנו על הטעיית הציבור, האחריות על הפרסומים הינה על אחריות המפרסם".

לפני שלושה חודשים טען אלשיך בתוכנית "עובדה" כי הופעלו לחצים על גורמים המעורבים בחקירות ראש הממשלה בתיקי 1000 ו-2000. בראיון שהעניק לעיתונאית אילנה דיין, רמז אלשיך כי נאספו חומרים על חוקרי המשטרה העוסקים בתיקי נתניהו והאשים "גורמים רבי כוח" בניסיון להשפיע עליהם.

שעות לאחר פרסום הראיון, הגיב נתניהו במתקפה נגד אלשיך בדף הפייסבוק שלו."מזעזע לגלות שהמפכ"ל חוזר על הרמיזה ההזויה והשקרית כאילו ראש הממשלה שלח חוקרים פרטיים נגד קציני משטרה החוקרים אותו", מסר נתניהו.

בראיון שהעניק לדיין, אמר המפכ"ל בין השאר כי הופעלו לחצים מטעם "גורמים רבי כוח" על שוטרים המעורבים בחקירות נתניהו, כשברקע המלצות המשטרה האמורות להתפרסם. לטענתו, "יש אנשים שמסתובבים סביב החוקרים, אנשים שמרחרחים. אנחנו יודעים לומר שאלה גורמים שזה המקצוע שלהם".