דוקטור חננית

דוקותיים | דוקטור חננית בחממת הקנאביס של ישראל

בחממת הקנאביס של ממשלת ישראל בוחנים את ההשפעה של מיצוי הצמח ברקמות אנושיות: איזה הרכב צריך על מנת להרוג תאי סרטן, איך מטפלים בדלקת עבור חולי קוליטיס וקרוהן. דוקטור חיננית קולטאי חוקרת במכון וולקני כבר כ-17 שנה והיא אחת החוקרות הראשונות של העידן החדש
מערכת כאן
22 במאי 2018
11:14

 חשבתם פעם איך נראית חממת הקנאביס הרפואי של ממשלת ישראל? ובכן הלכנו לבדוק. חומה ומעליה גדר תיל. השביל משובץ באבנים קטנות שיוצרות יחד תמונה של D.N.A מתמשך. בניין ועליו כתוב במילים נוטפות פוליטיקלי קורקט: "המכון למדעי הצמח". והגענו אל המכון הוולקני בראשון לציון. אנחנו מתקרבים לחממה השמורה ביותר במדינת ישראל. גדר ומנעול עבה. "אף אחד אחר לא עשה את זה. אף גוף תקשורת לא עשה את זה עד עכשיו". מסבירה נעמה רוזנברג, דוברת מכון וולקני. היא בעצמה לא ביקרה מעולם בחממה כיוון שאין לה אישור. היא תצטרך להשלים פערים דרך הסרטון.

רק אני נוגעת

"אתם באמת נמצאים פה בקודש הקודשים". מסבירה דוקטור חננית קולטאי, חוקרת במכון וולקני כ-17 שנה, אחת החוקרות של העידן החדש. היא מצביעה על הצמחים ומתחילה את הסיור: "זה צמחי האם. יש פה זנים שונים שלהם. זה המקור לקנאביס הממשלתי לצורכי מחקר". אנחנו מתקרבים, רוצים לגעת בצמח המקודש אבל חננית מוחה בתוקף: "לא, רק אני נוגעת".

ד"ר חננית לוקחת בכפפותיה הכחולות מיכל ובו חנקן נוזלי ושופכת על התפרוחות של הקנאביס. "זב מאפשר לנו לכתוש אותן, שנוכל למצות את החומרים הפעילים". היא טוחנת את התפרוחות דק דק. "אחרי זה אנחנו בוחנים את ההשפעה של מיצוי הקנאביס ברקמות האנושיות". את ההרכבים הם בודקים במינונים שונים ומאבחנים מה עוזר לאיזו מחלה. "עבור חולי קוליטיס וקרוהן, גילינו את החומרים הפעילים בקנאביס שנחוצים על מנת לטפל בדלקת המעי ואנחנו יודעים שלא צריך את החומר הממסטל". מה זה אומר? שהתרופה לחולי מעי דלקתי תהיה יעילה בשבילם בלי שהיא תפגע בתפקוד היום יומי שלהם.

לשאלה אם היא יודעת איזה זן מתאים לאיזו מחלה? היא מחייכת ועונה:"זה בדיוק החזון שלנו: לייחד זנים שונים למחלות שונות". כל מחלה תקבל זנים משלה, לכל אחד יהיה את הקנאביס שלה. הצמחים מטופלים ביד המלך, התאורה בהירה ומוסיפה להם חיוניות. הם מחייכים ושמחים.

 אז למה באמת לא לקחת קנאביס כל הזמן כתרופה מונעת אנחנו שואלים, והיא בפשטות "אתה לא לוקח אנטיביוטיקה באופן קבוע  אתה לוקח אנטיביוטיקה לטיפול במחלה מסוימת. אותו הדבר ה-קנאביס".

זה בעצם הגביע הקדוש

המחקר בתחום הסרטן פחות מתקדם אבל היא מקווה שיוכלו להביא תשובה בקרוב ל"מחלה הנוראית הזאת". "אנחנו כן מתרגשים לומר שחומרים מקנאביס יכולים להרוג תאים סרטניים". ד"ר חננית לבושה בחלוק לבן, נקי, ללא רבב, על ראשה משקפי שמש להגנה. "זה בעצם הגביע הקדוש. התרופה האולטימטיבית זאת התרופה לסרטן". כשהיא אומרת את המילה סרטן היא מעבירה את אצבעה על הצמח של הקנאביס. "אנחנו פותחים את הקופסא השחורה שהיא הקנאביס הרפואי". הקופסא השחורה הזו עוצרת בתוכה את כל הנסיונות, השמחות, האכזבות וההצלחות של המכון הוולקני.

עוד בדוקותיים

אורין ג'ולי - דוגמנית נשק

נפח הזכוכית

נועם נתיב, נ נח