דיוויד פרידמן
צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש 90

יועצו של אבו מאזן: "שגריר ארה"ב בישראל הוא מתנחל וטרוריסט"

מחמוד אל-האבש, המקורב ליו"ר הרשות, תקף בחריפות את דיוויד פרידמן בעקבות צילומו עם תמונה של בית המקדש במקום כיפת הסלע. "מדינות ערב צריכות להתייצב להגנת אל-אקצה", אמר
גל ברגר
23 במאי 2018
16:05

יועצו ומקורבו של ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן, מחמוד אל-הבאש, תקף היום (רביעי) בחריפות את שגריר ארה"ב בישראל, דיוויד פרידמן, וכינה אותו "טרוריסט ומתנחל". זאת בעקבות התמונה שעמה צולם אתמול פרידמן במהלך סיור בבני ברק, ובה נראה הר הבית עם אילוסטרציה של בית המקדש במקום כיפת הסלע.

"הופעתו של פרידמן עם תמונה של ירושלים, ממנה הוסרה כיפת הסלע ובמקומה הוצבה תמונת בית המקדש המדומה, היא צעד מתגרה המצביע על גזענות והסתה נפשעת להרוס את המסגד במקום", אמר הבאש. "מדובר באימוץ של טענות היהודים הקיצונים לגבי מסגד אל-אקצה וירושלים. הפושעים האלה, ובהם המתנחל הטרוריסט דיוויד פרידמן, רוצים למחות את הפלסטינים מירושלים ולגרשם ממנה".

יועצו של אבו מאזן הוסיף כי "ירושלים היא מורשת ערבית ואסלאמית טהורה, ולאיש אין זכות עליה מלבד למוסלמים. כל ניסיונות מדינת הכיבוש לזייף את העובדות וההיסטוריה לא ינחלו הצלחה. על מדינות ערב והמדינות המוסלמיות להתייצב להגנת מסגד אל-אקצה. עליהן להגן עליו מפני קשירת הקשר והפשע שמובילה ארה"ב נגד מקום התפילה הראשון של המוסלמים, והמקום השלישי בקדושתו לאסלאם.


"אין להסכים לפחות מהתנצלות כנה ואישית של פרידמן ושל הממשל האמריקני, זאת בנוסף על ביטול ההחלטה האמריקנית להכיר בירושלים כבירת ישראל וסגירת ההתנחלות האמריקנית החדשה שנפתחה בירושלים ומכונה שגרירות".

פרידמן הצטלם אתמול עם התמונה בזמן שערך סיור בבני ברק, ונראה מחייך כשהוא עומד על ידה. בכיר הרשות סעיב עריקאת מסר אתמול בתגובה כי "זוהי התנהגות חצופה, כמוה כתוקפנות על ירושלים ומי שעושה זאת מנסה להפוך את הסכסוך לסכסוך דתי באופן מובהק".

למרות הכעס בצד הפלסטיני, האמריקנים מיהרו להבהיר את הדברים מיד לאחר פרסום התצלום. משגרירות ארצות הברית בישראל נמסר: "השגריר פרידמן לא היה מודע לתמונה שעמדה מולו. הוא התאכזב מאוד מכך שמישהו ינצל את ביקורו בבני ברק כדי ליצור מחלוקת, ומדיניות ארה"ב ברורה לחלוטין: אנו תומכים בסטטוס קוו בחראם א-שריף, הר הבית".

ארגון אחיה, שאיש צוות מטעמו הגיש לפרידמן את התמונה התנצלו ומסרו כי "איש צוות מטעם הארגון הגיש תמונה לשגריר שלא על דעת אחיה, השגרירות והשגריר. ברצוננו להודות לפרידמן ואנשי הצוות בשגרירות על המקצועיות והאדיבות שהקרינו בביקור. לצעירנו כל האירוע הועם על ידי מעשה פוליטי זול, איש הצוות שאחראי לכך זוהה ומתנצל ואנחנו נטפל בנושא באופן פנימי בארגון".