טראמפ וקים
צילום: אי-פי

טראמפ ביטל את הפגישה עם קים: "הסנקציות וקמפיין הלחץ יימשכו"

במכתב ששלח לשליט קוריאה הצפונית ציין טראמפ כי החליט על ביטול הפגישה ההיסטורית בשל "עויונות מצד קים". במסיבת עיתונאים אמר נשיא ארה"ב: "מקווה להתפתחויות חיוביות, אך אם לא אנחנו מוכנים"
עמיחי שטיין
24 במאי 2018
17:09
עודכן ב 19:22

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, הודיע היום (חמישי) לשליט קוריאה הצפונית, קים ג'ונג און, על ביטול הפגישה ההיסטורית שתוכננה בין השניים בסינגפור, בחודש יוני. על הביטול הדרמטי הודיע טראמפ לקים במכתב ששלח לו, ובו ציין כי קיבל את ההחלטה בעקבות "עוינות וכעס שבאו לידי ביטוי בהצהרה האחרונה של קים".

טראמפ ככל הנראה התייחס לדברים שאמרה סגנית שר החוץ של קוריאה הצפונית הבוקר: "לא נתחנן לדו שיח אם האמריקנים לא רוצים לשבת אתנו. אם ארצות הברית תפגוש בנו בחדר המשא ומתן או בעימות גרעיני תלוי רק בה".

במסיבת עיתונאים שערך לאחר ההודעה דיבר טראמפ בטון תקיף: "הצבא שלנו מוכן ליום פקודה. דיברתי עם יפן וקוריאה הדרומית והן מוכנות להגיב ולעמוד בעול הכלכלי שמבצע צבאי עלול ליצור. נקווה שיהיו התפתחויות חיוביות בקוריאה הצפונית, אך אם לא אנחנו מוכנים מתמיד.

"אני מקווה שקים ג'ונג און יעשה את הדבר הנכון עבור בני עמו שסובלים. זה יקרה רק כשהאיום הגרעיני יוסר, ולא בשום דרך אחרת. אני מחכה שקים יפנה לדיאלוג. הסנקציות וקמפיין הלחץ יימשכו. לא משנה מה יקרה, לא נסכן את הביטחון של ארה"ב".

עוד כתב טראמפ: "הרגשתי שמתפתח בינינו דיאלוג נפלא. אני עדיין מצפה לפגוש אותך בעתיד". טראמפ גם הודה לקים על שחרור האסירים האמריקנים לפני כשבועיים, כחלק מחיזוק היחסים הדיפלומטיים בין המדינות.

גורם רשמי בבית הלבן אמר כי הגינוי של קוריאה הצפונית נגד סגן נשיא ארה"ב, מייק פנס, היה "הקש ששבר את גב הגמל" והוביל לביטול הפגישה עם קים. לפי הגורם, ערוץ התקשורת עם קוריאה הצפונית עדיין פתוח, אך בפיונגיאנג צריכים לשנות את הרטוריקה.

שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, אמר היום בשימוע בוועדת החוץ של הסנאט כי הוא מביע צער לנוכח האמירות שיצאו מקוריאה הצפונית בימים האחרונים. עוד אמר פומפאו כי הוא ניסה ליצור קשר עם פיונגיאנג בימים האחרונים כדי לתאם נושאים לוגיסטיים, אך לא קיבל כל תשובה. "אינני חושב שקים הוא מנהיג חלש", אמר שר החוץ האמריקני.

מזכ"ל האום, אנטוניו גוטרש, אמר כי הוא "מודאג באופן עמוק מביטול ועידת הפסגה בין קים ג'ונג און לטראמפ". מזכ"ל האו"ם הפציר בצדדים להמשיך ולקיים דיאלוג, כדי למצוא דרך לפרז את חצי האי הקוריאני מנשק גרעיני בדרכי שלום.

טראמפ כבר אמר מוקדם יותר השבוע כי יש סיכוי שהפגישה לא תתקיים, וקבע כי פירוז קוריאה הצפונית הוא תנאי הכרחי לקראת מפגש הפסגה בין המנהיגים. "יהיה מצוין אם הפסגה עם קוריאה הצפונית תתקיים בסינגפור, אך גם אם לא זה בסדר", אמר טראמפ לפני פגישתו עם נשיא קוריאה הדרומית.

בטרם ההודעה היום על ביטול הפגישה, בפיונגיאנג הודיעו  על השמדת אתר הניסויים הגרעיניים בפיונג-ריי. לפי ההודעה, השמדת המתקן התקיימה בנוכחות עיתונאים זרים. המהלך התבצע כחודש לאחר הפגישה בין מנהיגי הקוריאות, שבה הודיע קים ג'ונג און למקבילו מדרום כי יסגור את האתר.

טל ענבר, מומחה לקוריאה הצפונית, אמר הערב בריאיון לרן בנימני ויגאל גואטה בתוכנית "כאן הערב" בכאן רשת ב' כי "אין שום היגיון במחשבה שקוריאה תתפרק מנשקה הגרעיני – הדבר היחיד שמאפשר את שרידות השלטון. מגיעות לקים מחמאות על המשא ומתן והוצאת דיבידנד מאתר שהיה הרוס מלכתחילה".