צילום: אי-פי

סבא"א: איראן ממשיכה ליישם את הסכם הגרעין

בדו"ח הרבעוני של הסוכנות לאנרגיה אטומית נכתב כי טהראן ממשיכה לציית להגבלות העיקריות שהוטלו על מתקני הגרעין שלה. מוקדם יותר הטיל משרד האוצר האמריקני עיצומים חדשים נגד איראן
מערכת כאן חדשות
24 במאי 2018
19:52

הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית הצהירה היום (חמישי) כי איראן ממשיכה ליישם את הסכם הגרעין שנחתם עם שש המעצמות לפני כשנתיים וחצי. בדו"ח הרבעוני שמוקדש לעניין נכתב כי האיראנים ממשיכים לציית להגבלות העיקריות שהוטלו על מתקני הגרעין שלהם.

על פי הדוח, מצבור המים הכבדים של איראן עומד על 120.3 טונות - נכון ל-6 במאי - לעומת 117.9 טונות בפברואר השנה. המשמעות היא שאיראן עומדת בתנאי ההסכם בכל הקשור למים כבדים (פחות מ-130 טונות).

עוד עולה מהדוח כי מצבור האורניום המעושר של איראן עומד על 123.9 קילוגרמים - נכון ל-14 במאי-  לעומת 109.5 קילוגרמים בפברואר השנה. גם לפי ממצאים אלו, איראן עומדת בתנאי הסכם הגרעין, שכן המכסה המקסימלית של אורניום שאיראן יכולה להחזיק היא 202.8 קילוגרמים של אורניום מועשר. פקחי הסוכנות לאנרגיה אטומית הורשו לבקר בכל אתר גרעיני אליו ביקשו להיכנס.

בתוך כך, משרד האוצר האמריקני הטיל היום עיצומים כלכליים נוספים על איראן. בין היתר נכנסו לרשימת הסנקציות חברות תעופה מאיראן ומטורקי. אולם, שר האנרגיה הרוסי הצהיר הערב כי רוסיה תמשיך לשתף פעולה עם איראן, חרף העיצומים.

עוד היום אמר שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, בשימוע בוועדת החוץ של הסנאט, כי "אנחנו בעיצומן של הכנות להטלת עיצומים כלכליים נוספים על איראן, אני מקווה כי האו"ם ומדינות נוספות ייתמכו בהן".

פומפאו הוסיף כי "אנשים שוכחים שכל ההתנהגות הרעה של האיראנים התרחשה תחת הסכם הגרעין. מטרתי היא לבנות קונצנזוס מסביב לעולם, כך שהעיצומים לא יהיו רק אמריקניים". לדבריו, שינוי המשטר באיראן אינו מטרה אמריקנית.