שר העבודה והרווחה, חיים כץ
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בכפוף לשימוע: השר חיים כץ יועמד לדין באשמת שוחד

שר העבודה והרווחה מואשם גם בחשד לקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות והפרת אמונים בתיק ניירות ערך. עורכת דינו: הוא פעל באופן ענייני ולטובת הציבור, והדברים עוד יובהרו ויוכחו
תמר אלמוג
24 במאי 2018
20:00
עודכן ב 20:41

שר העבודה והרווחה, חיים כץ, יועמד לדין בכפוף לשימוע בחשד לשוחד, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות והפרת אמונים בתיק ניירות הערך - כך נודע הערב (חמישי). לפי טיוטת כתב האישום, כץ קיים יחסי תן-וקח עם איש שוק ההון מוטי בן-ארי, תוך שבן-ארי מעביר לו מידע פנים וייעוץ שהניב לשר רווחים במיליונים. בתמורה קידם כץ את האינטרסים של מקורבו, כולל קידום חקיקה. 

פרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) הודיעה גם לבן-ארי כי נשקלת העמדתו לדין בכפוף לשימוע, בגין עבירות דומות, וכן בגין עבירות של שימוש במידע פנים. בן-ארי, שהנו מומחה בניהול תיקי השקעות, נתן לכאורה לשר כץ הנחיות והוראות לגבי ניהול תיק ההשקעות שלו, וזאת בתדירות גבוהה, עד כי בפועל נוהל תיק השקעותיו על ידי בן-ארי. זאת ללא קבלת תמורה כספית כלשהי מהשר, בניגוד למקובל וללא הסדרה פורמלית של יחסיהם, כנדרש. 

במסגרת יחסים אלה, אף המליץ בן-ארי לשר כץ, על פי החשד, באחת ההזדמנויות, לרכוש ניירות ערך של חברות בת של "אקוויטל" - חברה שבה שימש יועץ פיננסי - וזאת תוך ניצול של מידע פנים שנודע לו מתוקף תפקידו בחברה, בנוגע להתפתחויות עתידיות חיוביות בחברות אלה. כמו כן, השר כץ ובן-ארי ביצעו עסקאות מתואמות בהיקפים ניכרים במסגרת המסחר בבורסה, באופן שהיה בו כדי להניב לשר כץ תועלת כלכלית רבה. 

עורכת הדין נוית נגב ממשרד שינמן-נגב-ניב המייצגת את כץ מסרה: "השר כץ ומוטי בן ארי הם חברים קרובים מאד מזה שנים. הצגת הקשר ביניהם כיחסי שוחד היא שגויה ומופרכת. בכל פעולותיו כחבר כנסת ושר פעל חיים כץ באופן ענייני ולטובת הציבור, והדברים עוד יובהרו ויוכחו.

"מדובר בחוק שחוקק בשנת 2010 בתקופת התספורות והוא ונועד לתקן עוול. החוק שומר על האינטרסים של המשקיעים הקטנים ומגן עליהם מפני מניפולציות שעלולים ליזום בעלי שליטה בחברות. הניסיון להלביש על גבי החוק מניעים שאינם טהורים נועד לכישלון".