תיעוד: "השמדת אתר הגרעין" בקוריאה הצפונית

לאחר הודעת טראמפ על ביטול הפגישה עם קים, בקוריאה הצפונית הגיבו באיפוק ואמרו כי "ההחלטה אינה עומדת בקנה אחד עם רצון הקהילה הבינלאומית. מוכנים לפתור את הבעיות בכל זמן"
סוכנויות הידיעות
25 במאי 2018
07:40

בקוריאה הצפונית הגיבו הלילה (שישי) להחלטה של נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, לבטל את הפגישה ההיסטורית בינו ובין קים ג'ונג און. ממשרד החוץ הצפון קוריאני נמסר כי הם עדיין מוכנים לקיים שיחות עם ארצות הברית ו"לפתור את הבעיות בכל זמן ובכל צורה".

כמו כן, הקוריאנים פרסמו תיעוד של "השמדת אתר הגרעין" בפיונג-ריי, שלפי הודעת קוריאה הצפונית התקיים בנוכחות עיתונאים זרים.  המהלך התבצע כחודש לאחר הפגישה בין מנהיגי הקוריאות, שבה הודיע קים ג'ונג און למקבילו מדרום כי יסגור את האתר.

תיעוד "השמדת אתר הגרעין" בקוריאה הצפונית:


עוד אמרו הלילה בקוריאה הצפונית כי  קים ג'ונג און השקיע מאמצים גדולים לקיים את הפגישה עם טראמפ. לדברי הקוריאנים, החלטת טראמפ לבטל את הפגישה "אינה עולה בקנה אחד עם הרצון של הקהילה הבינלאומית".

על הביטול הדרמטי של הפגישה, שתוכננה ליוני, הודיע אתמול טראמפ לקים במכתב ששלח לו, ובו ציין כי קיבל את ההחלטה בעקבות "עוינות וכעס שבאו לידי ביטוי בהצהרה האחרונה של קים".

טראמפ ככל הנראה התייחס לדברים שאמרה סגנית שר החוץ של קוריאה הצפונית מוקדם יותר: "לא נתחנן לדו שיח אם האמריקנים לא רוצים לשבת אתנו. אם ארצות הברית תפגוש בנו בחדר המשא ומתן או בעימות גרעיני תלוי רק בה".

במסיבת עיתונאים שערך לאחר ההודעה דיבר טראמפ בטון תקיף: "הצבא שלנו מוכן ליום פקודה. דיברתי עם יפן וקוריאה הדרומית והן מוכנות להגיב ולעמוד בעול הכלכלי שמבצע צבאי עלול ליצור. נקווה שיהיו התפתחויות חיוביות בקוריאה הצפונית, אך אם לא אנחנו מוכנים מתמיד.

אני מקווה שקים ג'ונג און יעשה את הדבר הנכון עבור בני עמו שסובלים. זה יקרה רק כשהאיום הגרעיני יוסר, ולא בשום דרך אחרת. אני מחכה שקים יפנה לדיאלוג. הסנקציות וקמפיין הלחץ יימשכו. לא משנה מה יקרה, לא נסכן את הביטחון של ארה"ב".

במכתב לקים כתב נשיא ארצות הברית: "אתה מתרברב בנשק הגרעיני שלך, אבל כלי הנשק שלנו עוצמתיים יותר - ואני מתפלל לאלוהים שלא ניאלץ להשתמש בו". את ביטול הפגישה, שהייתה צפויה להתקיים ב-12 ביוני, כינה טראמפ כ"הזדמנות מוחמצת" ו"רגע עצוב בהיסטוריה".

עוד כתב טראמפ: "הרגשתי שמתפתח בינינו דיאלוג נפלא. אני עדיין מצפה לפגוש אותך בעתיד". טראמפ גם הודה לקים על שחרור האסירים האמריקנים לפני כשבועיים, כחלק מחיזוק היחסים הדיפלומטיים בין המדינות.

גורם רשמי בבית הלבן אמר כי הגינוי של קוריאה הצפונית נגד סגן נשיא ארה"ב, מייק פנס, היה "הקש ששבר את גב הגמל" והוביל לביטול הפגישה עם קים. לפי הגורם, ערוץ התקשורת עם קוריאה הצפונית עדיין פתוח, אך בפיונגיאנג צריכים לשנות את הרטוריקה.

שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, אמר אתמול בשימוע בוועדת החוץ של הסנאט כי הוא מביע צער לנוכח האמירות שיצאו מקוריאה הצפונית בימים האחרונים. עוד אמר פומפאו כי הוא ניסה ליצור קשר עם פיונגיאנג בימים האחרונים כדי לתאם נושאים לוגיסטיים, אך לא קיבל כל תשובה. "אינני חושב שקים הוא מנהיג חלש", אמר שר החוץ האמריקני.

מזכ"ל האום, אנטוניו גוטרש, אמר כי הוא "מודאג באופן עמוק מביטול ועידת הפסגה בין קים ג'ונג און לטראמפ". מזכ"ל האו"ם הפציר בצדדים להמשיך ולקיים דיאלוג, כדי למצוא דרך לפרז את חצי האי הקוריאני מנשק גרעיני בדרכי שלום.