חיילים
צילום: אביר סולטן, פלאש 90

עשרה חיילים בתותחנים ביצעו "זובור" בלוחם ונשלחו למעצר

החיילים, ביניהם גם מפקדים, הכו והשפילו לוחם חדש בגדוד, וגרמו לו למצב נפשי קשה. מצה"ל נמסר בתגובה כי "מדובר באירוע חריג שתוחקר. מגלים אפס סובלנות לאירועים מסוג זה"
כרמלה מנשה
25 במאי 2018
08:59

עשרה חיילים בחיל התותחנים נשלחו למעצר, מתוכם שמונה ל-20 ימי מעצר ושניים ל-14 ימי מעצר, בגין ביצוע "זובור" בחייל חדש שהצטרף לגדוד, כך נודע הבוקר (שישי) לכאן חדשות. במסגרת ה"זובור" החיילים הכו את הלוחם שהצטרף לגדוד והשפילו אותו. בין העצורים - מפקד צוות ומפקד פלגה.

בעקבות האירוע, החייל נקלע למצב נפשי קשה והיה חשש שיפגע בעצמו. הוא הוכנס להשגחה, על פי נהלי צה"ל. החיילים שלקחו חלק באירוע טענו כי "בסך הכול נתנו לחייל כמה כאפות".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי ״לפני כמה שבועות התרחש אירוע חריג, במהלכו השתמשו חיילים באלימות כלפי חייל בפלוגה. כשהתגלה האירוע הוא תוחקר על ידי מפקד הגדוד עוד באותו יום, והחיילים והמפקדים טופלו משמעתית. בעקבות האירוע התקיימו שיחות עם הלוחמים והובהרה חומרת העניין. צה"ל ממשיך לגלות אפס סובלנות כלפי אירועים מן הסוג הזה ופועל בחומרה כדי למנוע הישנותם".

אתמול דווח בכאן חדשות על חייל בבסיס נבטים של חיל האוויר, שעבר טקס "זובור" משפיל ביום שחרורו מצה"ל. האירוע כלל השלכת ביצים על החייל, מריחתו בשמן, הפשטתו וקשירתו לכיסא. לאחר שהופשט ונקשר לכיסא, האחראים למעשה המשיכו להשליך על החייל ביצים וקמח. מפקד ביחידה, שעבר במקרה במקום, צילם את החייל כשהוא בתחתונים בלבד.

בעקבות האירוע, דווקא החייל שעבר את הזובור הועמד לדין ונידון ל-10 ימי מעצר בבסיס. כתוצאה מכך, שחרורו שתוכנן לאותו היום נדחה. החיילים ביחידה שהיו שותפים בתכנון הזובור הועמדו לדין בגין התנהגות שאינה הולמת והורדו לדרגת טוראי. חיילים אחרים שהיו מעורבים במעשה קיבלו ריתוק של 21 יום בגין התנהגות מבישה.

הורי החייל שעבר את הזובור נדהמו שדווקא בנם קיבל את העונש הכבד. ״זו מסורת ביחידה, והבן שלנו לא יכול היה לסרב", אמרו ההורים לכאן חדשות. "זה חלק מהטקסים שקיימים, זו מסורת. הוא התקשר אלינו בוכה ואמר שהוא נשפט על אי ציות להוראות. איך הוא יכול היה לסרב?".

מדובר צה"ל נמסר: ״החייל השתתף בפעילות הנוגדת את ערכי צה"ל במודע ותוך שיתוף פעולה עם חבריו. האירוע התגלה בביקורת יזומה של המפקדים בבסיס וטופל מיידית. כלל החיילים אשר לקחו חלק באירוע יטופלו משמעתית והחייל מרצה את עונשו במעצר יחידתי.

"צה״ל מגלה אפס סובלנות כלפי אירועים מסוג זה ופועל במלוא החומרה בכדי למנוע את הישנותם.
מבירור עולה כי הקצין אשר גילה את האירוע לא הפיץ את התמונות".