צילום: אי-פי

איראן: מעוניינים בפיצויים כלכליים מאירופה עד סוף החודש

בטהראן רוצים להגן על התמריצים הכלכליים שהיו חלק מהסכם הגרעין, גם לאחר פרישת ארצות הברית. בכיר איראני הזהיר כי אם לא יימצא פתרון - הדבר עלול לעודד את חידוש תכנית הגרעין
סוכנויות הידיעות
25 במאי 2018
11:43

בכיר איראני אמר הבוקר (שישי) כי בטהראן מעוניינים שהכוחות האירופאים יציעו חבילת פיצוי כלכלי עד סוף חודש מאי, בעקבות פרישת ארצות הברית מהסכם הגרעין. עוד אמר הבכיר כי אם לא יימצא פתרון - הדבר עלול לעודד את איראן לחדש את תכנית הגרעין שלה.

באיראן יחליטו בשבועות הקרובים אם להישאר בהסכם. האינטרס האיראני הוא להגן על התמריצים הכלכליים שהיו חלק מעסקת הגרעין המקורית, גם לאחר הפרישה האמריקנית והאיום בסנקציות על חברות שסוחרות עם איראן. 

היום יתקיים בווינה מפגש בין סגן שר החוץ האיראני לנציגי המדינות שנשארו חברות בהסכם הגרעין, בפעם הראשונה מאז פרישת ארצות הברית. מטרת הפגישה היא ניסיון לשמור על ההסכם וכן גיבוש אסטרטגיה שתאפשר את קיומו ללא האמריקנים, ועל אף הסנקציות שהוטלו על איראן. בשבוע שעבר דיווח עיתון גרמני כי בכוונת המדינות להציע סיוע כספי לטהראן, בתמורה לבלימת פיתוח הטילים הביליסטיים והפסקת המעורבות שלה בנעשה באזור.

אתמול הצהירה הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית כי איראן ממשיכה ליישם את הסכם הגרעין שנחתם עם שש המעצמות לפני כשנתיים וחצי. בדו"ח הרבעוני שמוקדש לעניין נכתב כי האיראנים ממשיכים לציית להגבלות העיקריות שהוטלו על מתקני הגרעין שלהם.

בתוך כך, משרד האוצר האמריקני הטיל אתמול עיצומים כלכליים נוספים על איראן. בין היתר נכנסו לרשימת הסנקציות חברות תעופה מאיראן ומטורקיה. עם זאת, שר האנרגיה הרוסי הצהיר כי רוסיה תמשיך לשתף פעולה עם איראן, חרף העיצומים.

אתמול אמר שר החוץ האמריקני מייק פומפאו בשימוע בוועדת החוץ של הסנאט, כי "אנחנו בעיצומן של הכנות להטלת עיצומים כלכליים נוספים על איראן, אני מקווה כי האו"ם ומדינות נוספות ייתמכו בהן".

פומפאו הוסיף כי "אנשים שוכחים שכל ההתנהגות הרעה של האיראנים התרחשה תחת הסכם הגרעין. מטרתי היא לבנות קונצנזוס מסביב לעולם, כך שהעיצומים לא יהיו רק אמריקניים". לדבריו, שינוי המשטר באיראן אינו מטרה אמריקנית.

בהסכם שנחתם בשנת 2015, הסכימה איראן לתנאים הנוגעים לתכנית הגרעין שלה בתמורה להסרת הסנקציות שהטיל עליה המערב. אחת הטענות המרכזיות של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הייתה שההסכם לא עוסק כלל בתכנית הטילים של איראן או בתמיכת המדינה בארגוני טרור ברחבי המזרח התיכון.

בתחילת החודש הודיע טראמפ במסיבת עיתונאים בבית הלבן כי הוא מבטל את חלקה של ארצו בהסכם הגרעין עם איראן. "אני מודיע היום כי ארצות הברית תיסוג מהסכם הגרעין. אחתום על חידוש העיצומים הכלכליים על המשטר האיראני", הצהיר טראמפ.

למחרת ההודעה, אמר הנשיא האמריקני כי: "הסנקציות על איראן יכנסו לתוקף בקרוב מאוד. היא תיכנס למשא ומתן  - או שמשהו יקרה". הנשיא האמריקני הוסיף כי "אם איראן תבחר להתחיל מחדש בפיתוח הגרעין – יהיו לכך השלכות חמורות ביותר".