רג'פ טאיפ ארדואן
צילום: אי-פי

טורקיה: ישראל תפגע בעצמה אם תכיר ברצח העם הארמני

דובר משרד החוץ הטורקי התייחס לטענות ישראל, ואמר שמשמעות הכרה ברצח העם הארמני היא השוואה של האירוע לשואה: "לשים את האירועים מ-1915 באותה רמה כמו השואה זה מזיק"
סוכנויות הידיעות
25 במאי 2018
14:59

על רקע המתיחות בין שתי המדינות, בטורקיה התייחסו היום (שישי) לטענות ישראל כי תכיר ברצח העם הארמני, ואמרו כי מהלך כזה יפגע בישראל, היות שהמשמעות תהיה השוואת אירוע זה לשואה. "אנו מאמינים כי העובדה שישראל שמה את האירועים מ-1915 באותה רמה כמו השואה - מזיקה לה", אמר דובר משרד החוץ הטורקי, האמי אקסוי.

מליאת הכנסת אישרה השבוע באופן תקדימי לקיים דיון והצבעה בהכרה רשמית ברצח העם הארמני. עם האישור, במרצ פנו למזכירות הכנסת וביקשו לקיים את הדיון וההצבעה ביום שלישי הקרוב, אך טרם נקבע המועד הסופי שלהם.

ההחלטה להצביע על ההכרה התקבלה במהלך דיון בהצעה לסדר, שאינה הצעת חוק, שהגישה חברת הכנסת תמר זנדברג ממרצ. באופן חריג, הממשלה הודיעה שלא תמסור את עמדתה בנושא. 

בפתח הדיון קרא יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין להכיר ברצח העם הארמני, אך מתח ביקורת על התהנהלות ישראל בנושא: "בשבוע האחרון אני מתבייש. שמעתי נבחרי ציבור מדברים בגלוי שהכרה ברצח העם הארמני זו תשובה ציונית הולמת להתנהגות של טורקיה. ממתי אנקרה מושכת בחוטי המוסר אצלנו? דמיינו לרגע שהתגובות לשורה היהודית היו נשענות על פי אזניים דיפלומטיות. כנסת ישראל צריכה להכיר ברצח העם הארמני כי זה מה שנכון וראוי לעשות, ואני מקווה שבסוף גם נעשה את זה".

לפני כשבועיים טורקיה החליטה לגרש את השגריר הישראלי באנקרה, זאת במחאה על האירועים האחרונים ברצועת עזה. זאת לאחר שהודיעה כי היא מחזירה את שגריריה מישראל ומארצות הברית.

חבר מפלגת השלטון במדינה, יאסין אקטאי, אמר כי גירוש השגריר הישראלי מטורקיה "הוא צעד דיפלומטי ותגובה טבעית שחובה לעשות כדי לנקוט עמדה. כרגע אנחנו לא מדברים על חזרה של השגריר לטורקיה. כרגע אנחנו נוקטים עמדה". יועצו של נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, אמר לכאן חדשות כי "ישראל מבצעת שואה בעזה