מקרון וטראמפ
צילום: אי-פי

נשיא צרפת מצר על ההכרה האמריקנית בירושלים כבירת ישראל: "מדובר בטעות"

מקרון האשים את טראמפ כי יצא מהסכם הגרעין רק משום שהושג על ידי אובמה. גם פוטין תקף את הנשיא האמריקני בנוגע להתנהלות החוץ שלו: "מכיל את חוקי ארצות הברית על מדינות אחרות"
יותם רוזנוולד
25 במאי 2018
18:07

נשיא צרפת עמנואל מקרון תקף היום (שישי) את נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, ואמר כי הוא מצר על ההכרה האמריקנית בירושלים כבירת ישראל. "מדובר בטעות", אמר מקרון בפורום כלכלי בעיר סנט פטרבורג שברוסיה. על פרישת ארצות הברית מהסכם הגרעין, האשים מקרון כי טראמפ לא אהב את ההסכם משום שהוא הושג על ידי ברק אובמה, הנשיא שקדם לטראמפ.

מקרון הוסיף כי הוא מעוניין לשכנע את ארצות הברית לחזור לדיונים על ההסכם והדרך לעשות זאת, לדבריו, היא לשמור על ההסכם הקיים. בנוסף ציין נשיא צרפת כי הוא לא הצליח לשכנע את טראמפ להישאר בהסכם אך הגן על המסגרת הבינלאומית שלו.

עוד אמר מקרון כי חברות צרפתיות שפועלות באיראן יצטרכו להחליט לבדן כיצד לנהוג בעקבות הסנקציות שהטילו האמריקנים על איראן. מקרון ציין כי יש לו יחסים טובים עם טראמפ, אך יש נושאים שיש בהם "חוסר הסכמה".

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין אמר בוועידה הכלכלית כי הוא מוכן לדיאלוג עם ארצות הברית אבל כרגע יש עדיין גורמים המקשים על קיום דיאלוג כזה. "קיום ערוץ בין מוסקבה לוושינגטון חשוב מאוד בעיקר בגלל נושאים כמו צפון קוריאה ואירן", אמר פוטין. בהתייחס להתנהלות החוץ האמריקנית האשים פוטין כי היא מנסה להכיל את חוקיה על מדינות אחרות בעולם: "אנחנו חייבים לשים לזה סוף".