הפרות הסדר ליד הגדר אתמול
צילום: דובר צה"ל

צה"ל ירה לעבר ארבעה פלסטינים שחצו את הגדר מעזה

לפי דובר צה"ל, המחבלים שהו בשטח הארץ כדקה בלבד וזרקו בקבוק תבערה שהתלקח. כמו כן, בהפרות הסדר האלימות אמש בגבול הרצועה השתתפו כ-5,000 פלסטינים
משה שטיינמץ
26 במאי 2018
14:22

לפני הצהריים (שבת) זיהה צה״ל ארבעה חשודים שחצו את גדר המערכת בדרום רצועת עזה. כוח שהגיע למקום ביצע ירי לכיוונם והחשודים נמלטו לשטח הרצועה.

דובר צה"ל מסר כי מניתוח האירוע עולה כי המחבלים שהו בשטח הארץ כדקה בלבד. הם זרקו בקבוק תבערה שהתלקח והשאירו בשטח אוהל עליו הכיתוב ״צעדת השיבה, חוזרים לאדמות פלסטין״.
כמו כן, מסיכום נתוני הפרות הסדר האלימות שהתקיימו אמש, עולה כי השתתפו בהן כ-5,000 פלסטינים. מפרי הסדר השליכו מטעני צינור ורסס לעבר כוחות צה"ל, ניסו לחבל בתשתיות הביטחוניות, הבעירו צמיגים ויידו אבנים לעבר הגדר והכוחות. כוחות צה"ל הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות ובירי בהתאם להוראות הפתיחה באש.


הפרות הסדר האלימות אתמול בגבול הרצועה (צילום: דובר צה"ל)

אתמול השליכו שלושה מחבלים מטען חבלה לעבר כוח צה"ל בגבול עם רצועת עזה. המטען התפוצץ, והמחבלים חדרו לשטח ישראל באזור נחל עוז. לא היו נפגעים לכוחותינו שהשיבו בירי והניסו את המחבלים בחזרה לשטח הרצועה.

כלי תקשורת בעזה דיווחו כי בהפגנות האלימות על גדר הגבול נפצעו כ-80 מתפרעים, קצתם מירי חי, והשאר משאיפת גז מדמיע. על פי הדיווחים, כמה קבוצות של צעירים פלסטינים הפרו את הסדר במרחב הגדר, הבעירו צמיגים ושיגרו עפיפוני תבערה אל שטח ישראל.

היה זה יום השישי התשיעי ברציפות שמקיימים בעזה את תהלוכות השיבה. כותרת המחאה אתמול הייתה "ממשיכים על אף המצור". דובר משרד הבריאות בעזה מסר כי מת מפצעיו פלסטיני בן 24 שהשתתף בעת האחרונה בהפגנות על גבול הרצועה.

בשבוע שעבר התקהלו, כמדי יום שישי, כ-1,000 מפרי סדר אלימים בחמישה מוקדים לאורך גדר המערכת ברצועת עזה. בעומק השטח היו מספר אלפים בודדים. המתפרעים יידו אבנים והבעירו צמיגים. הפלסטינים דיווחו על 56 נפגעים משאיפת גז מדמיע ומירי חי. ראשי חמאס איסמעיל הנייה ויחיא סינוואר באו לפנות ערב למוקדים השונים במזרח הרצועה.

כוחות צה"ל הגיבו להפרות הסדר באמצעים לפיזור הפגנות ובירי, בהתאם להוראות הפתיחה באש. מדובר צה"ל נמסר כי במהלך היום הועברו מהרצועה שבעה פצועים בעלי אזרחות ירדנית וקרוביהם לירדן, לצורך קבלת טיפול רפואי. המעבר תואם על ידי יחידת תיאום פעולות הממשלה בשטחים ומנהלת התיאום והקישור לבקשת מלך ירדן עבדאללה ובתאום עם הדרג המדיני.