קים ומון בפגישתם באזור המפורז בין המדינות, היום
צילום: אי-אף-פי

בניסיון להציל את הפסגה עם טראמפ: קים נפגש עם נשיא קוריאה הדרומית

מנהיג קוריאה הצפונית שוחח עם נשיא קוריאה הדרומית על האפשרות לקיים בכל זאת את המפגש שביטל טראמפ שלשום. נשיא ארה"ב: מתנהלים מגעים טובים מאוד כדי לקיים את הפסגה בסינגפור
יותם רוזנוולד
26 במאי 2018
16:10
עודכן ב 18:08

מנהיג קוריאה הצפונית, קים ג'ונג און, נפגש היום (שבת) עם נשיא קוריאה הדרומית מון ג'ה אין. השניים דנו בוועידת פסגה אפשרית בין קים לנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ. הבוקר דווח כי הפסגה, שבוטלה רק השבוע, עשויה בכל זאת לצאת אל הפועל. טראמפ עצמו כתב בטוויטר כי הצדדים מנהלים מגעים טובים מאוד כדי לקיים את המפגש. כמו כן, הבית הלבן הודיע כי כוח חלוץ דיפלומטי שאמור להגיע לסינגפור ולהכין את הקרקע לפגישת טראמפ-קים - ייצא למדינה האסייתית כמתוכנן. 

הפגישה בין השניים התקיימה באזור המפורז בין המדינות ועסקה גם בהתחייבויות לשלום שהגיעו אליהם במפגש הקודם שנערך החודש. מון צפוי לחשוף את תוצאות השיחות מחר. "שני המנהיגים הביעו עמדותיהם גלויות על הפיכתה של ועידת קוריאה הצפונית-ארצות הברית למוצלחת", מסר דובר נשיא קוריאה הדרומית. מוקדם יותר השבוע נפגש מון גם עם טראמפ.


הבוקר צייץ טראמפ בחשבון הטוויטר שלו כי אם תקרה הפגישה בסופו של דבר, היא תתרחש בסינגפור ב-12 ביוני, כפי שנקבע במקור. 

שלשום הודיע טראמפ לקים על ביטול הפגישה ההיסטורית שתוכננה בין השניים בסינגפור, בחודש יוני. על הביטול הדרמטי הודיע טראמפ לקים במכתב ששלח לו, ובו ציין כי קיבל את ההחלטה בעקבות "עוינות וכעס שבאו לידי ביטוי בהצהרה האחרונה של קים".

במכתב לקים כתב נשיא ארצות הברית: "אתה מתרברב בנשק הגרעיני שלך, אבל כלי הנשק שלנו עוצמתיים יותר - ואני מתפלל לאלוהים שלא ניאלץ להשתמש בו". את ביטול הפגישה כינה טראמפ כ"הזדמנות מוחמצת" ו"רגע עצוב בהיסטוריה".

טראמפ כבר אמר מוקדם יותר השבוע כי יש סיכוי שהפגישה לא תתקיים, וקבע כי פירוז קוריאה הצפונית הוא תנאי הכרחי לקראת מפגש הפסגה בין המנהיגים. "יהיה מצוין אם הפסגה עם קוריאה הצפונית תתקיים בסינגפור, אך גם אם לא זה בסדר", אמר טראמפ לפני פגישתו עם נשיא קוריאה הדרומית.

בטרם ההודעה היום על ביטול הפגישה, בפיונגיאנג הודיעו  על השמדת אתר הניסויים הגרעיניים בפיונג-ריי. לפי ההודעה, השמדת המתקן התקיימה בנוכחות עיתונאים זרים. המהלך התבצע כחודש לאחר הפגישה בין מנהיגי הקוריאות, שבה הודיע קים ג'ונג און למקבילו מדרום כי יסגור את האתר.