אורי יצחקי

התמודדות | אורי יצחקי רוצה להיות איש התקשורת האוטיסט הראשון

מתעדכן אצל יעל בר זהר, מסתחבק עם גיא לרר, מראיין את אביב אלוש. אורי יצחקי, שנמצא על הספקטרום האוטיסטי, חולם לעבוד בטלוויזיה
מערכת כאן
27 במאי 2018
10:46

בחמישה חודשים האחרונים אורי גר במכינת דרור שדרות, שם הוא נמצא עם כמה מחבריו, בעלי לקות כמוהו. "במכינה הזאת, רוצים לממש את הפוטנציאל של כל אחד ואחת על הספקטרום האוטיסטי", מסביר אורי. המכינה היא מבנה שנראה כמו בית פשוט מבחוץ. גג רעפים אדום מעטר אותו ומסביבו גדר קטנה, שאולי רומזת על המקום המיוחד של האנשים שבתוך הבית, שנמצאים בצד השני של הגדר, מקום שאחרים לא תמיד מצליחים להבין.

לראיין אנשים זה באמת שמחת בית השואבה בשבילי

בפנים ניתן להבחין בהמוני תמונות מחויכות של אורי, הוא מרגיש פה בבית, "מלמדים אותנו איך לבשל, איך לנהל תקציב".  מחייך חיוך רחב  ומתחיל לצלם סרטון בטלפון הנייד שלו. מאחוריו יש פסטה שהכין במו ידיו והוא מספר לחבריו על הפסטה שטרח עליה. "יאללה, ננקה פה מהר", נגמר הסרטון והוא מזדרז לצאת.

אורי יצחקי, בן 24, אוטיסט מלידה שחולם להיות איש תקשורת מצליח, "אחד מהחלומות שלי בחיים, זה לעבוד בטלוויזיה. זה תחום שאני מאוד רוצה". אנחנו נוסעים לכיוון תל אביב. הוא לבוש בחולצה מכופתרת ומשקפי שמש על הראש, והוא יודע שיעשה הכל בשביל אותו חלום נכסף. "ראיינתי את אביב אלוש ואת מירי מיכאלי מהבוקר של קשת". בהתרגשות גדולה הוא מספר לנו את רשימת האנשים שהוא ראיין. "תמיד כשאני מצליח לראיין אנשים זה באמת שמחת בית השואבה בשבילי".

הוא יודע שבאולפנים יש לו דלת פתוחה

הוא חולם שיבינו. שיקבלו את האחר, את האדם האוטיסט. "שיבינו יותר את השאיפות של אדם אוטיסט. את השאיפות שלו לקריירה, לעבודה ולתעסוקה", מדגיש את חזונו, "אני מסתכל על עצמי במראה ורואה הרבה פעמים את הדברים שאנשים נרתעים מהם. הרבה פעמים אני מרגיש ששמים לי מחיצות". הוא עוצר לרגע, העיניים שלו חוזרות אחורה אל אותם רגעים שאנשים אחרים שמו לו מחיצות והוא מחבר: "כי אולי הם לא מבינים את הלקות שלי."

אנחנו מגיעים לבניין שם ממוקמת "רשת" ופוגשים את שרון כידון: "אורי תמיד כותב לי כשהוא באולפנים", היא אומרת, "ואפילו יצא לי לראות אותו בכנסת איזה יום". היא עוצרת, מחייכת, ומוסיפה: "והוא יודע שבאולפנים יש לו דלת פתוחה".

וואי, איזה גוף שרירי יש לי

כשאורי נכנס לאולפני קשת, חיוכו מתגבר. הוא עומד זקוף, מאחורי המילה קשת בגדול ומולו המצלמה. הוא מוכן. כל הפנסים עליו והוא יודע שלרגע הזה הוא מחכה, לרגע שיגידו לו אקשן. "מה שאני בעצם אוהב זה שאני יכול להביא את מה שאני חושב לידי ביטוי". הוא עוצר לרגע וחושב מה הדבר הבא שהוא רוצה להגיד והוא מוסיף: "ומאוד אוהב לעשות את זה". הוא עוצר שוב בהתרגשות גדולה מסתכל על עצמו במראה, צוחק ומוסיף: "וואי, איזה גוף שרירי יש לי".

לפתע, מגיעה יעל בר זוהר, ניגשת לאורי ומחליקה לו כיף, "על מה אתה עושה כתבה?" יעל שואלת והוא עונה: "על התאגיד ועל האוטיזם. על המגבלה, על איך זה להתמודד עם אוטיזם ועל מה אני עושה ביום יום", הוא מסביר נבוך.

הצלחנו בגדול היום

"עוד חלום הכי גדול שלי, זה למצוא את האחת של חיי. למצוא זוגיות, משהי שתאהב אותי ושתרצה להיות איתי" אורי מסביר לנו את החלום הבא ברשימת החלומות. גיא לרר מצטרף לחגיגה ואומר לאורי: "נהיית כוכב? הגיע הזמן?", הקול של רווי חמימות ואורי מרגיש את זה ומוסיף: "אני רוצה לעשות מהפך. להיות האיש תקשורת הראשון עם האוטיזם. ושישמעו יותר סיפורים של אוטיזם". הוא עוצר לרגע ומדגיש את המשפט הבא: "כי פחות שומעים בתקשורת".

גיא לרר ואורי נוסעים מחר למשחק כדורגל  יחד. גיא מזכיר לאורי את זה ומוסיף: "כל עזרה שאתה צריך, דבר איתי". הוא צוחק ומוסיף: "והכי חשוב, נתראה מחר". אורי נשאר עם חיוך גדול על שפתיו ואומר: "הצלחנו בגדול היום!". 

עוד בכאן התמודדות

התמודדות | אסתי - חייבים לקטוע את הרגל. פרק ראשון

התמודדות | אופיר מרגיש משוחרר עם מעי רגיז

התמודדות | עידן מנסה לחיות עם שד הטורט