שער מנשה
צילום: אי-פי

תלונה: השופט הטיל על עמותה להנגיש דיון לאישה שלא רואה ולא שומעת

בית המשפט המחוזי הטיל על המרכז הישראלי ללימודי חירשות לדאוג להנגשת הדיון ל"יסמין", אישה חירשת ועיוורת. בעקבות כך, המרכז ייאלץ לשלם בכל דיון מאות שקלים עבור מתורגמן לשפת סימנים מיוחדת: "פגיעה יסודית בזכויות אדם, ובזכות לשוויון"
סדר יום
27 במאי 2018
12:02

המרכז הישראלי ללימודי חירשות הגיש היום (ראשון) תלונה חריפה, לנציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות ולהנהלת בתי המשפט, על החלטתו של שופט בית המשפט המחוזי בחיפה שמואל ברלינר להטיל על העמותה לדאוג להנגשת הדיון ליסמין, שאינה רואה ואינה שומעת. על פי ההחלטה, המרכז, שפועל למען אנשים חירשים, ייאלץ להביא מתורגמן לשפת סימנים מיוחדת ולשלם מאות שקלים בכל דיון עבור ההנגשה.

יסמין, אישה כבת 50, מאושפזת בבית החולים הפסיכיאטרי שער מנשה מזה 29 שנים במחלקה סגורה מעורבת לגברים ולנשים. בתלונה נכתב כי מדובר בפגיעה יסודית בזכויות אדם ובזכות לשוויון וכן בזכות לנגישות. עוד נכתב כי תקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות מטילות על בתי המשפט חובה לספק תרגום לשפת הסימנים או תרגום במגע לחירשים-עיוורים.

המרכז ללימודי חירשות ביקש כי יינקטו צעדים מול בית המשפט כדי לאפשר את הנגשת הדיונים לאישה, כפי שמחויב בתקנות. מנציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות נמסר בתגובה כי תקנות הנגישות קובעות שיש להנגיש הליכים משפטיים וכי אין לגבות תשלום עבור הנגשה. נציבות השוויון תבחן את הפניה אל מול הנהלת בתי המשפט.

על פי מסמכים ועדויות שהגיעו לתכנית "סדר יום" בכאן רשת ב', בה נחשף סיפורה של יסמין, אין לה מחלת נפש. רופאים ועובדים סוציאליים בכירים בבית החולים קבעו שהיא לא צריכה להיות שם.

"הגעתי למחלקה וביקשתי לראות אותה", סיפרה עו"ד אדמית רוזנצויט ממשרד המשפטים, בריאיון לתכנית בחודש ינואר. "התמונה שראיתי, כשהביאו אותה אליי - אני לא יכולה לשכוח. אני רואה איש צוות גורר אישה, הוא תופס לה את היד והיא נאלצת לרוץ אחריו, אני שואלת אותו מה קרה, ואז הוא אומר לי: 'רצית לראות אותה לא?".