מתחם הסינמה סיטי בראשון לציון
צילום: פלאש 90

עיריית ראשון לציון עתרה לבג"ץ: ממתינים לאישור חוק המרכולים העירוני

העירייה טוענת שמשרדי הפנים והמשפטים לא נתנו תוקף לחוק העזר, שאושר לפני חוק המרכולים בכנסת. בעתירה נכתב: "ההסדר תפור על מידותיה של אוכלוסיית העיר ומבטא את צרכיה"
מורן שכניק
27 במאי 2018
14:53

עיריית ראשון לציון עתרה היום (ראשון) לבג"ץ לאחר שמשרדי הפנים והמשפטים סירבו להתייחס לפנייתה בנוגע לחוק המרכולים. לטענת העירייה, היא ממתינה שהמשרדים ייתנו תוקף לחוק העזר העירוני שעבר בעירייה לפני אישור חוק המרכולים בכנסת.

התיקון לחוק העזר העירוני, המאפשר פתיחת מרכולים בשבת בצירים מרכזיים, אושר במועצת עיריית ראשון לציון בחודש דצמבר 2017. הוא קיבל תוקף רשמי מכיוון שאושר בפקודת העיריות, אך לא התקבלה תגובה רשמית ממשרד הפנים בנושא בפרק הזמן הקבוע בחוק. למרות זאת, מהעתירה עולה כי משרד הפנים מסרב לתת תוקף לתיקון לחוק ולפרסמו  או לתת תגובה רשמית ועניינית על תיקון החוק.

בעתירה שהוגשה על ידי העירייה נכתב כי "ההסדר זה תפור על מידותיה של אוכלוסיית העיר ומבטא היטב את צרכיה. התיקון אושר ברוב מכריע של חברי מועצת העירייה, המהווים את נציגיה האותנטיים של אוכלוסיית העיר, והחלטתם מבטאת את רצונם התושבים".

החוק, שאושר בינואר האחרון, קובע כי תינתן לשר הפנים סמכות לבטל חוקי עזר עירוניים שיבקשו בעתיד לפתוח מרכולים בשבת, בערים שבהן הם סגורים כיום. חנויות הנוחות שבתחנות הדלק הוחרגו מהחוק והוא לא יחול עליהן. החוק אושר לאחר דיון סוער במליאת הכנסת, ולאחר כמה ימים שבהם הקואליציה נאבקה כדי לגייס את הרוב הדרוש.