נשיאת בית המשפט העליון לשעבר, מרים נאור
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נאור נגד חוק עוקף בג"ץ: "באיזה עולם רוצים לחיות?"

נשיאת ביהמ"ש העליון לשעבר תקפה את יוזמת הכנסת לחוקק חוק שיאפשר להתגבר על פסיקות בג"ץ: "אנחנו רוצים לחיות בעולם שבו בית המשפט חסר סמכות?". על בעיית המסתננים: "לא אפשרנו את הגירוש משום שלא הייתה מדינה שהסכימה לקלוט אותם"
תמר אלמוג
27 במאי 2018
19:25

נשיאת בית המשפט העליון לשעבר, מרים נאור, תקפה הערב (ראשון) את יוזמת הכנסת לעקוף את פסיקות בג"ץ על ידי חקיקה מחדש של חוקים שנפסלו. לדברי נאור, במדינות דמוקרטיות לא משתמשים באמצעים כאלה.

"למה צריך להתגבר על הוראות חוק יסוד כבוד האדם וחירותו? האם אנחנו רוצים לחיות בעולם שבו בית המשפט חסר סמכות?" תהתה השופטת בדימוס. "במדינות דמוקרטיות כמו קנדה לא משתמשים בדבר הזה בכלל. באיזה עולם רוצים להיות? עולם שבית המשפט הוא חסר סמכות? זה לא עניין של כח. אנחנו רוצים לחיות במדינות מתוקנות שבית משפט יכול להושיט סעד במקרה של פגיעה", הוסיפה נאור.

בעניין מתווה המסתננים ציינה השופטת בדימוס כי בית המשפט העליון התיר לגרש מסתננים בכפייה, אך לא איפשר את הגירוש משום שלא הייתה מדינה שהסכימה לקלוט אותם: "אמרנו שמותר לגרש בכפייה - אדם לא יכול לכפות אני פה ''קבלו אותי'. אבל כאן לא אפשרנו את הגירוש מפני שמדינה אפריקנית מסוימת אמרה 'אליי לא יועברו אלינו אנשים בכפייה'".

האזינו לריאיון עם נאור בכאן רשת ב':

על המצב כעת בבעיית המסתננים אמרה נאור כי "כל האנשים יוצאים למקום שאף אחד לא יכול לטעון שיש שם סכנה לחייהם, וחלק יישארו. מה רע בזה? מישהו חושב שאפשר להוציא את כל המסתננים?". היא הוסיפה כי "העליהום שעושים על העליון בעניין המסתננים לא מוצדק. קבענו בכמה פסקי דין שניתן לפזר אותם. הם לא חייבים להיות בדרום תל אביב, ואני קוראת בעיתונים שלא מצליחים ליישם את זה. אני לא היועץ המשפטי לממשלה. אני חושבת שאם ישאלו אותו על כך, תהיה לו תשובה טובה איך אפשר לכפות את פיזור האוכלוסין הזה".

בשבוע שעבר התראיינה נאור לתמר אלמוג ומרכדי גילת בכאן רשת ב' ואמרה כי קיים עליהום לא מוצדק על מערכת המשפט.  לדבריה, העליהום הזה הוא הגורם לירידה באמון בבתי המשפט. "תמיד אפשר לשפר ולתקן אבל חלק מהעליהום הוא לא מטעמים ענייניים, אלא מאי שביעות רצון מתוצאות מסוימות", ציינה.