בג"ץ
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בג"ץ דחה פה אחד את העתירה נגד חוק ההדחה

דחיית העתירה נגד החוק, המאפשר להדיח ח"כ מכהן, התקבלה בהרכב של תשעה שופטים. נשיאת העליון חיות: "אין לומר כי החוק שולל את ליבת הזהות הדמוקרטית של המדינה". אדלשטיין: "שמח שהשופטים השכילו לא להתערב בחקיקת הכנסת"
אמוץ שפירא
27 במאי 2018
21:37

בג"ץ דחה הערב (ראשון) פה אחד, בהרכב מורחב של תשעה שופטים, את העתירות נגד החוק המאפשר להדיח חבר כנסת מכהן (חוק ההדחה). נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, אמרה בדיון כי "גם אם החוק פוגע פגיעה ממשית בזכויות יסוד, אין לומר כי הוא שולל את ליבת הזהות הדמוקרטית של המדינה".

לפני כשנתיים אישרה הכנסת בקריאה שנייה ושלישית את נוסח החוק שגיבש השר זאב אלקין. לפי החוק, המליאה יכולה להדיח חבר כנסת בגין הסתה לגזענות או תמיכה במאבק מזוין נגד המדינה. 

כדי להתחיל בהליך נדרשות חתימותיהם של 70 חברי כנסת, ולאחר מכן ההחלטה מגיעה להצבעה בוועדת הכנסת – שם נדרש רוב של שלושה רבעים מחברי הוועדה. האישור הסופי מתקבל בהצבעה במליאת הכנסת, שם נדרש רוב מיוחד של 90 ח"כים התומכים בהדחה.

יו״ר הכנסת, ח״כ יולי אדלשטיין, בירך על החלטת בג"ץ ואמר: ״אני שמח שגם שופטי בג״ץ הבינו- בכנסת ישראל אין מקום לחברי כנסת המסיתים לגזענות ותומכים במאבק מזוין נגד ישראל. אבל יותר מזה אני שמח שהשופטים השכילו לא להתערב בחקיקה של הכנסת. צעד חשוב לאיזון בין הרשויות".

בחודש שעבר פתחו מספר חברי כנסת בהליך של הדחת חברת הכנסת חנין זועבי (הרשימה המשותפת) מהכנסת. זאת, לאחר שקראה למיליוני פלסטינים לצעוד לעבר ירושלים, כשברקע הפרות הסדר האלימות ברצועת עזה.

עד היום נפתח הליך הדחה רק נגד חבר הכנסת לשעבר באסל גטאס, גם הוא איש בל"ד והרשימה המשותפת כמו זועבי, לאחר שהבריח טלפונים סלולריים למחבלים הכלואים בישראל. במקרה של גטאס גויסו 70 החתימות הנדרשות לתחילת ההליך, אך הוא נקטע באמצע לאחר שגטאס התפטר בעצמו מהכנסת בעקבות הגשת כתב האישום נגדו.