דונלד טראמפ וקים ג'ונג און
צילום: אי-פי

משלחת אמריקנית הגיעה לקוריאה הצפונית, טראמפ: "פוטנציאל עצום"

נשיא ארצות הברית צייץ בחשבון הטוויטר שלו כי המשלחת עורכת הכנות לקראת הפסגה עם קים ג'ונג און. לדבריו, "קוריאה הצפונית תהיה מעצמה כלכלית יום אחד. קים הסכים איתי בנושאים אלו"
מערכת כאן חדשות
28 במאי 2018
06:37

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ כתב הלילה (שני) בחשבון הטוויטר שלו כי משלחת אמריקנית הגיעה לקוריאה הצפונית, כדי לערוך הכנות לקראת הפסגה בין טראמפ לקים ג'ונג און. "אני מאמין בכל ליבי שיש בקוריאה הצפונית פוטנציאל עצום, והיא תהיה מעצמה כלכלית יום אחד. קים ג'ונג און הסכים איתי בנושאים אלו. זה יקרה!", כתב טראמפ.


אמש אמר נשיא קוריאה הדרומית, מון ג'ה אין, כי מנהיג הצפון עדיין מחויב לקיים את מפגש הפסגה עם טראמפ ב-12 ביוני בסינגפור, וכי הוא מחויב גם לפירוז חצי האי הקוריאני מנשק גרעיני. מון אמר את הדברים לאחר שנפגש בשבת באופן מפתיע עם קים בפעם השנייה בתוך חודשיים.

הפגישה בין השניים התקיימה באזור המפורז בין המדינות, ועסקה גם בהתחייבויות לשלום שהגיעו אליהם במפגש הקודם שנערך החודש. "שני המנהיגים הביעו את עמדותיהם גלויות על הפיכתה של ועידת קוריאה הצפונית-ארצות הברית למוצלחת", מסר דובר נשיא קוריאה הדרומית. מוקדם יותר השבוע נפגש מון גם עם טראמפ.

בשבת דווח כי הפסגה שבוטלה עשויה בכל זאת לצאת אל הפועל. טראמפ עצמו כתב בטוויטר כי הצדדים מנהלים מגעים "טובים מאוד" כדי לקיים את המפגש. כמו כן, הבית הלבן הודיע כי כוח חלוץ דיפלומטי שאמור להגיע לסינגפור ולהכין את הקרקע לפגישת טראמפ-קים - ייצא למדינה האסייתית כמתוכנן. 

בשבוע שעבר הודיע טראמפ לקים על ביטול הפגישה ההיסטורית שתוכננה בין השניים בסינגפור. על הביטול הדרמטי הודיע טראמפ לקים במכתב ששלח לו, ובו ציין כי קיבל את ההחלטה בעקבות "עוינות וכעס שבאו לידי ביטוי בהצהרה האחרונה של קים".

במכתב לקים כתב נשיא ארצות הברית: "אתה מתרברב בנשק הגרעיני שלך, אבל כלי הנשק שלנו עוצמתיים יותר - ואני מתפלל לאלוהים שלא ניאלץ להשתמש בו". את ביטול הפגישה כינה טראמפ כ"הזדמנות מוחמצת" ו"רגע עצוב בהיסטוריה".

טראמפ כבר אמר כמה ימים קודם לכן כי יש סיכוי שהפגישה לא תתקיים, וקבע כי פירוז קוריאה הצפונית הוא תנאי הכרחי לקראת מפגש הפסגה בין המנהיגים. "יהיה מצוין אם הפסגה עם קוריאה הצפונית תתקיים בסינגפור, אך גם אם לא זה בסדר", אמר טראמפ לפני פגישתו עם נשיא קוריאה הדרומית.

בטרם ההודעה על ביטול הפגישה, בפיונגיאנג הודיעו  על השמדת אתר הניסויים הגרעיניים בפיונג-ריי. לפי ההודעה, השמדת המתקן התקיימה בנוכחות עיתונאים זרים. המהלך התבצע כחודש לאחר הפגישה בין מנהיגי הקוריאות, שבה הודיע קים ג'ונג און למקבילו מדרום כי יסגור את האתר.