התקיפה בסוריה בתחילת החודש
צילום: אי-פי

דיווח בסוריה: המשטר אסר על האיראנים לאחסן נשק בשדות התעופה הצבאיים

אתר המזוהה עם האופוזיציה פרסם, כי מפקד חיל האוויר של אסד הורה למנוע שימוש במתקנים של החיל בעקבות התקיפות הישראליות. בירושלים מעריכים כי אסד מבין שהוא מאוים בעקבות פעילות האיראנים בארצו, ולכן מאותת להם כי אינם רצויים
ערן זינגר וגילי כהן
28 במאי 2018
07:52

אתר האופוזיציה הסורי "זמאן אל-ווסל" מדווח הבוקר (שני) כי מפקד חיל האוויר של אסד הורה לאסור על האיראנים לעשות שימוש בהאנגרים שבשדות התעופה הצבאיים בסוריה. המניע לאיסור הוא התקיפות של ישראל נגד מתקנים של החיל. על פי הדיווח, האיראנים מאחסנים שם תחמושת ומשתמשים במקלטים של הסורים.

סוכנות הידיעות "ספוטניק" מפרסמת דיווח של אתר רוסי לא ידוע, שלפיו מטוסים רוסיים אילצו מטוסי קרב של ישראל לעזוב את מרחב לבנון, כשישה קילומטרים מהחוף. בעבר דווח בכלי תקשורת זרים שמטוסים ישראלים תוקפים בסוריה מהמרחב האווירי של לבנון.

בישראל מעריכים כי אסד מבין שכתוצאה מהפעילות האיראנית הוא מאוים בעצמו, ולכן מאותת לאורח האיראני שהוא אינו רצוי. בישראל סבורים כי איראן מתחילה לאבד את הלגיטימיות להישאר בסוריה. רוסיה בוטה יותר ביחס לסוגיה, התקיפות הישראליות מפעילות לחץ וגם אסד מבין שאיראן כעת יותר נטל מנכס. התקיפות הישראליות שבוצעו בעת האחרונה מכוונות לתשתיות המסכנות את ישראל, אבל נעשה ניסיון שלא לפגוע במספר רב של איראניים.

בתחילת החודש דיווח מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם כי סמוך לעיר אל-כיסווה, דרומית לבירה דמשק, הותקפו מצבורים וכני שיגור של טילים איראניים. בסוריה הטילו על ישראל את האחריות לתקיפה. עוד נמסר כי לפחות תשעה נהרגו וכמה בני אדם נפצעו, חלקם באורח קשה. 

בשבוע שעבר הותקף נמל התעופה הצבאי באזור חומס שבסוריה. 21 אנשי צבא נהרגו, בהם תשעה איראנים. על פי הדיווחים, התקיפה המיוחסת לישראל כוונה נגד מחסני תחמושת של חיזבאללה וגדוד של ההגנה האווירית הסורית.

מקורות דיפלומטיים מערביים אמרו לעיתון "א־שרק אל־אווסט" כי ישראל הודיעה לרוסיה שהחליטה למנוע מהמיליציות האיראניות לבסס את נוכחותן בכל רחבי סוריה ולא רק בדרום המדינה. בעבר דווח שהקווים האדומים שקבעה ישראל לפעילות האיראנית בסוריה התבטאו בסיכול משלוחי טילים למיליציות האיראניות או לחיזבאללה בסוריה, נוסף על מניעת הקמתם של בסיסי קבע צבאיים ומפעלים לייצור טילים.

שבוע לפני כן הופצץ שדה התעופה הצבאי בעיר חמה, מקום שמשמש גם את הכוחות האיראניים במרכז סוריה. רשת סקיי ניוז הבריטית דיווחה כי מקור הפיצוצים בתקיפה שכוונה נגד מערכות טילי קרקע-אוויר של משמרות המהפכה. בדיווחי הרשת בערבית נטען כי עשרות פעילים במיליציות האיראניות נהרגו, וכי מסוקים של צבא אסד פונו מהבסיס מחשש שייפגעו.