צילום: ויסאם נסאר, פלאש 90

ארדן על מניעת הצפייה במונדיאל מאסירי חמאס: "אין סיבה שהמחבלים יהנו"

לדברי השר לביטחון הפנים, יש לנצל כל אפשרות ללחוץ על חמאס כדי שיחזיר את גופות הנעדרים. בריאיון לתכנית הבוקר הזה, הגיב לדבריו של ח"כ סמוטריץ' שתקף את המשטרה: "כך לא מתנהג נבחר ציבור, מצפה ממנו להתנצל"
הבוקר הזה
28 במאי 2018
08:46
עודכן ב 10:01

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן נימק הבוקר (שני) את החלטתו שלא לאפשר למחבלי חמאס המוחזקים בבתי הכלא בישראל לצפות במשחקי המונדיאל. "יש בזה הנאה מרובה, ואין סיבה שהמחבלים הללו יהנו", אמר בריאיון לתכנית "הבוקר הזה" עם אריה גולן בכאן רשת ב'.

"יש כאן שאלה מוסרית וצודקת של משפחת גולדין. אנחנו, נבחרי הציבור, צריכים לחפש כל דרך אפשרית ללחוץ על חמאס - עד שהם יבינו שאין לנו כוונה לשלם בשחרור מחבלים עם דם על הידיים".

האזינו לריאיון עם ארדן:

ארדן התייחס גם לדברי יו"ר ועדת הפנים, ח"כ יואב קיש, שאמר אתמול שמפכ"ל המשטרה רוני אלשיך צריך לסיים את כהונתו. "אני מודה לחבריי על העצות", אמר השר. "הבהרתי מספר רב של פעמים שכשאני אתחיל לעסוק בשאלה אם להאריך את כהונת המפכ"ל או למנות אחר - אדווח על כך לציבור וליועץ המשפטי לממשלה. יש לי היכרות מספיק טובה ודעות עצמאיות משלי ואחליט רק מה שנכון למדינת ישראל".

בהמשך הגיב השר לדבריו של ח"כ בצלאל סמוטריץ' על המשטרה."המילים בהן השתמש נגד שוטרי ושוטרות ישראל - מביישות. אני מצפה ממנו להתנצל. פעמים רבות בקצוות הפוליטיים תוקפים בחריפות את המשטרה", אמר השר. "מתחתי אמש ביקורת נוקבת על ח"כ סמוטריץ'. אני לא חושב שכך צריך לנהוג נבחר ציבור, ויכול רק להצטער בשבילו שזו השפה שבחר".

"אף אחד לא מתכוון להסתיר או לגבות פעולה אלימה, אבל לא חברי כנסת אינטרסנטים יקבעו זאת, אלא המחלקה לחקירות שוטרים שזה תפקידה. לא אתן שכלי תקשורת או חברי כנסת יחרצו דין ויחליטו מראש מה היה שם. אם יוחלט ששוטר פעל בניגוד לחוק, מקומו לא במשטרה".

ארדן התייחס גם לתלונות החוזרות ונשנות בדבר אלימות משטרתית שלא לצורך, כדוגמת עצורי ההפגנה בחיפה וביניהם ג'עפר פרח, הטוען שרגלו נשברה במעצר, או סרטון המעצר ברהט בו נראה שוטר סוטר לעצור. "לקחת כמה דוגמאות מתוך מיליוני מקרים ומזה להחליט שהמשטרה אלימה? זו טענה מאוד מוזרה", אמר השר. "יכול להיות שיש פה ושם אנשים עם דפוס פעילות אלים יותר, אני ומשטרת ישראל הראשונים בתור לרצות שאנשים כאלה לא יישארו במשטרה".

"צריך לשאול למה בהפגנות של המגזר הבדואי או הערבי שנציגיו מבקשים מהמשטרה יותר פעילות שיטור ואכיפת חוק בתוך היישובים, למה אין קולות שמגבים את השוטרים שביצעו אתמול פעילות בדיקת רשיונות ברהט? הם הותקפו באלימות על ידי המון אנשים, וזו לא הפעם הראשונה ולא רק שם, בעוד מקומות במגזר הערבי. ואני אומר את זה בכאב, בסוף מי שמשלם את המחיר זה הציבור הערבי הנורמטיבי".

בתוך כך, יו"ר מועדון האסיר הפלסטיני, כדורה פארס, תקף את הוראתו של ארדן שלא לאפשר לאסירי חמאס לצפות במשחקי המונדיאל ואומר כי זו החלטה אומללה. בראיון לתכנית קלמן ליברמן בכאן רשת ב', שאל פארס מה יקרה אם גופות החיילים הדר גולדין ואורון שאול לא יוחזרו בעוד שנתיים או שלוש. "עד לאיזו רמה מוסרית תידרדר ישראל, אולי תחסל אסיר בכל לילה?".

יו"ר מועדון האסיר הפלסטיני הוסיף כי האסירים הביטחוניים בישראל מוחזקים בתנאים הנמוכים בהרבה מן המינימום שהחוק הבינלאומי מתיר. לדבריו, ההיסטוריה של ישראל מלמדת אותה שלא כל דבר הולך בכוח ושמוטב לה "להפסיק לקשקש" ולפתוח במשא ומתן עם חמאס על עסקת חילופים.