חיילי צה"ל מתצפתים ברמת הגולן
צילום: אי-פי

שר החוץ הרוסי: רק כוחות אסד צריכים להיות בגבול הדרומי של סוריה

"מלכתחילה, ההסכמה על יצירת אזור של אי הסלמה בדרום-מערב סוריה הייתה אמורה לכלול הרחקה של כלל הכוחות הלא סוריים מהשטח", אמר לברוב במסיבת עיתונאים במוסקבה. בתוך כך, ראש הממשלה נתניהו ייפגש עם מנהיגי מדינות באירופה לדון בנושא הסורי
סוכנויות הידיעות
28 במאי 2018
14:16
עודכן ב 16:24

רק כוחות משטר אסד צריכים להימצא בגבולה הדרומי של סוריה, כך אמר היום (שני) שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב. במסיבת עיתונאים משותפת עם עמיתו ממוזמביק אמר לברוב כי "מלכתחילה, ההסכמה על יצירת אזור של אי הסלמה בדרום-מערב סוריה הייתה אמורה לכלול הרחקה של כלל הכוחות הלא סוריים מהשטח הזה של הרפובליקה הסורית-ערבית".

לברוב הוסיף כי "כמובן, הרחקת כל הכוחות שאינם סוריים צריכה להתבצע על בסיס שיתוף פעולה הדדי. זה צריך להיות רחוב דו-סטרי. התוצאה של כל העבודה הזאת צריכה להיות מצב, שבו בצדו הסורי של הגבול בין סוריה לישראל יעמדו נציגי הכוחות המזוינים של הרפובליקה הסורית-ערבית".

בתוך כך, הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו שייפגש עם מנהיגי גרמניה, צרפת ובריטניה וידון איתם לגבי ההתפשטות האיראנית בסוריה. "בשבוע הבא אצא לאירופה להיפגש עם אנגלה מרקל, מקרון ומיי. אדון איתם על בלימת התפשטות איראן במזרח התיכון. היו ימים שהתמודדנו לבד במערכה הזו. היום זה השתנה לטובה", אמר נתניהו בפתח ישיבת הליכוד.

"לגבי סוריה, עמדתנו ברורה. אין מקום לשום נוכחות איראנית בשום חלק של סוריה. זו לא רק עמדתנו אלא גם עמדתם של מדינות נוספות במזרח התיכון וגם מחוץ למזרח התיכון", הוסיף ראש הממשלה.

מוקדם יותר היום דיווח אתר האופוזיציה הסורי "זמאן אל-ווסל" כי מפקד חיל האוויר הסורי הורה לאסור על האיראנים לעשות שימוש בהאנגרים שבשדות התעופה הצבאיים בסוריה. המניע לאיסור הוא התקיפות של ישראל נגד מתקנים של החיל. על פי הדיווח, האיראנים מאחסנים שם תחמושת ומשתמשים במקלטים של הסורים.

בישראל מעריכים כי הנשיא בשאר אל אסד מבין שכתוצאה מהפעילות האיראנית הוא מאוים בעצמו, ולכן מאותת לאורח האיראני שהוא אינו רצוי. בישראל סבורים כי איראן מתחילה לאבד את הלגיטימיות להישאר בסוריה. רוסיה בוטה יותר ביחס לסוגיה, התקיפות הישראליות מפעילות לחץ וגם אסד מבין שאיראן כעת יותר נטל מנכס.

בתוך כך, סוכנות הידיעות הרוסית ספוטניק פרסמה דיווח של אתר רוסי לא ידוע, שלפיו מטוסים רוסיים אילצו מטוסי קרב של ישראל לעזוב את מרחב לבנון, כשישה קילומטרים מהחוף. בעבר דווח בכלי תקשורת זרים שמטוסים ישראלים תוקפים בסוריה מהמרחב האווירי של לבנון.