אסירים ביטחוניים בכלא עופר
צילום: משה שי, פלאש 90

600 אסירים ביטחוניים יועברו לערי אוהלים בקציעות ובכלא מגידו

בשב"ס גיבשו את הצעד על מנת לעמוד בפסיקת בג"ץ, שדרש להגדיל את שטח המחיה של האסירים בבתי הכלא. המתווה אושר על ידי ארדן וזכה לתקצוב מהאוצר
רועי ינובסקי
29 במאי 2018
10:55

600 אסירים ביטחוניים יעברו בחודשים הקרובים לכליאה בערי אוהלים שיוקמו עבורם במתקן קציעות ובכלא מגידו. השינוי, שעליו פורסם היום (שלישי) בתוכנית קלמן-ליברמן בכאן רשת ב', נולד כפתרון של שב"ס על מנת לעמוד בפסיקת בג"ץ, שקבעה כי יש להגדיל את שטח המחיה של האסירים. המתווה אושר על ידי השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, ואף הושג לכך תקצוב ממשרד האוצר.

כחלק מהמתווה שגובש לאחרונה, שב"ס החליט בשלב הראשון להעביר מאות אסירים לאוהלים. על פניו מדובר בהרעת תנאיהם, אך המהלך עומד בפסיקת בג"ץ מבחינת שטח המחיה המוקצה לכל אסיר. הפתרון הושג בזכות פגישות שנערכו  בין נציגי שב"ס לבין השר ארדן, כדי לגבש מהלך שיעמוד בפסיקה – אך לא יסתור את המדיניות בנוגע לאסירים ביטחוניים.

בג"ץ פסק כבר ביוני 2017, לפני כמעט שנה, כי על המדינה להגדיל בהדרגה את שטח המחיה המוקצה לכל אסיר ועצור. תחילה, הורה בג"ץ שהשטח יוגדל החל ממארס השנה לשלושה מטרים רבועים לאסיר, ועד לסוף השנה לארבעה מטרים רבועים וחצי. זאת, לאחר שהתברר כי שטח המחיה לאסירים בישראל הוא מהנמוכים ביותר בעולם - יותר ממדינות כמו סנגל וקניה - ועומד על פחות משליש מהממוצע באירופה.

במהלך הדיון בבג"ץ התברר כי בניגוד לטענות שעלו בנושא בעבר, האסירים הביטחוניים בישראל אינם נהנים מתנאים טובים יחסית בכלא: הם לא זוכים ללימודים אקדמיים, וכלואים בתאים מהצפופים ביותר בעולם, ללא מזגנים. גם השביתה שהוביל מרוואן ברגותי בשנה שעברה לא שיפרה את תנאי האסירים. צעדים נוספים שהנהיג ארדן, בהם הפסקת ביקורי המשפחות לאסירי חמאס מעזה ומניעת שידור משחקי המונדיאל, החמירו את מצבם.

ארדן עצמו נימק את ההחלטה שלא לאפשר למחבלים מחמאס המוחזקים בבתי הכלא בישראל לצפות במשחקי המונדיאל, ואמר בריאיון בכאן רשת ב': "יש בזה הנאה מרובה, ואין סיבה שהמחבלים הללו יהנו. זו שאלה מוסרית וצודקת של משפחת גולדין. אנחנו, נבחרי הציבור, צריכים לחפש כל דרך אפשרית ללחוץ על חמאס - עד שהם יבינו שאין לנו כוונה לשלם בשחרור מחבלים עם דם על הידיים".