דוקותיים | להציל את גולדה

"יש ילדים שהולכים לצופים ויש ילדים שהולכים לגולדה, אני נוסע על סקייט שמונה, עשר שעות ביום אי אפשר לתאר את זה". ישי, סקייטר בן 12 מתל אביב, לא יודע איפה הוא היה היום, אילו לא היה סקייטר בגולדה
מערכת כאן
29 במאי 2018
12:36

"נוסעים פה בערך מגיל 12 עד גילאי 40. אבל אני הכי קטן פה" . ישי, ואני בן 12 מתל אביב, נוסע על סקייט עשר שעות ביום, "ברור שאני צריך לכבד את הגדולים יותר ממני אבל, כולם פה שווים". החבר'ה מכבדים את ישי והוא מכבד אותם בחזרה, אחוות הסקייטרים, "הרבה פעמים אנחנו צמאים פה, אז אני תמיד הולך להביא לשתות" מסביר ישי בחיוך.

 ישי לוקח את הסקייט בורד שלו ומתקדם לעבר מתחם גולדה, שם הוא וחבריו נמצאים כל זמן פנוי, "יום אחד באו פועלים לגולדה ופשוט פירקו את כל הלבנים של השיש והחליפו את זה במין קורות עץ כאלה. הם עשו את זה בלי שאף אחד ראה".

המתחם היה בנוי מרצף של שיש שלפי ישי "זה משהו מושלם לסקייט בורד", רואים את הצער של ישי כשהוא מדבר. זה מרגיש שלקחו לו את הבית. הוא קרופץ על הסקייט ומנסה לגלוש על העץ, "הוא לא כמו השיש. לא עמיד. הרסו אותו, אין".

יש ילדים שהולכים לצופים ויש שהולכים לגולדה

 "לא רוצה לחשוב בכלל איפה אני אסע אם לא יהיה גולדה". אומר ישי ומוסיף: "העירייה אמרה שיבנו לנו איזה מקום בגני יהושע, אנחנו לא רוצים את זה אנחנו רק רוצים שיחזירו לנו את השיש ויתנו לנו להיות פה", בזמן שישי מדבר הוא מצביע על החולצה שלו שבא כתוב: "יש ילדים שהולכים לצופים ויש ילדים שהולכים לגולדה".

 "יש ממש מלחמה בעניין, הוציאו חולצות. יש היום בערב הופעה, היתה הפגנה סוג של אנחנו לא זזים מפה. זה דרך חיים". בוקסה בר, השעה 17:00, ישי מתקרב כדי להצטרף להופעה שהמטרה שלה היא להעצים את כוח הסקייטרים. "אין כניסה ", מצביע הסלקטור על ישי.

הוא נשאר בחוץ ואנחנו נכנסים ומתחילה הופעה של "סקארטה קיד". הזמר מתחיל בדברי פתיחה: "אני אומר, הולכים כולם ביחד, עם הסקייט עם הבלאגן, עם הקרשים, עם השלטים נכנסים לתוך העירייה בדרכי שלום, אבל עושים להם בלאגן שהם לא ישכחו אותו אף פעם".

מנסים לקחת לנו את תרבות הרחוב

חוזרים למתחם גולדה, שירת הראפ המוכרת מתנגנת מכל מקום, כל אחד רוצה להשמיע את קולו. עכשיו בלהט המהפכה המילים הבאות מתחילות להתנגן: "לא פה זה נגמר, זה נגמר באנשים שמנסים לקחת לנו את התרבות רחוב ואת חיי הלילה ומנסים לעצור אותנו בכל צורה שהם יכולים ואנחנו פה כדי להגיד להם שאנחנו לא נתן לזה לקרות".

תבוא משטרה בסוף?

"למה שתבוא משטרה? אנחנו עושים משהו רע?", ישי מחייך חיוך גדול. הוא מאמין בכל ליבו שגולדה שייכת לסקייטרים. המשטרה אכן מגיעה ונותנת דו"ח לאחד מהחבורה.

הוא אוסף כסף מכולם ומצליח לאסוף את כל הסכום. הוא צועק לשמיים :"תודה רבה! יש לנו את זה". זעקת שחרור, ליד הדו"ח נמצאת גולדה מתנוססת על חתיכת נייר. גולדה מופיעה שם מאחורי סורגי בריח עבים.

יוסי בן ה-12, מוריד את החולצה שלו ונוסע במעגלים במתחם גולדה. רק קולות גלגלי הסקייט נשמעים. לבוש בכובע קסקט לבן, נעול בנעלי ספורט וגרבי ברך שחורות, "אי אפשר לתאר את זה באמת זו הרגשה מדהימה". הוא אומר ובבטחון מסיים: "כן, אני חושב שננצח נחזור לגולדה כמו שהיה פעם".

תגובת עיריית תל אביב: "המתחם המדובר הינו מתחם לישיבה ואירוח של תושבים ומבקרים המגיעים למרחב הציבורי ואינו מיועד להחלקה עבור סקייטרים. המתחם עובר שיפוץ הכולל הוספת ספסלי ישיבה לרווחת המבקרים. הסקייטרים יכולים להנות ממתחמי החלקה המיועדים לכך בפארק גלית ומתוכנן מתחם נוסף בגני יהושע".