שוטרים מנסים להרגיע עד ראייה בבלגיה
צילום: אי-פי

בלגיה: חמוש פתח באש והרג שני שוטרים ואזרחית

התוקף היה בחופשה מהכלא והתאסלם לאחרונה, עדי ראייה סיפרו כי קרא "אללה אכבר" ודיבר על סוריה. לפני שנוטרל, נמלט לבית ספר תיכון בליאז', שם ניסה לקחת עובדת ניקיון כבת ערובה. הרשויות בבלגיה חושדות שמדובר באירוע טרור
מיכל רשף וגדעון קוץ
29 במאי 2018
14:49

אדם חמוש ירה למוות היום (שלישי) בשני שוטרים ואזרחית, בעיר ליאז' שבבלגיה. שני שוטרים נוספים נפצעו בתקרית. נסיבות האירוע טרם התבררו, אך התביעה הבלגית חושדת שמדובר בפעולת טרור ונפתחה חקירה בנושא.

מדיווחים ראשונים עולה כי התוקף הוא בנז'מן הרמן, בן 36 שהיה בחופשה מהכלא והתאסלם לאחרונה. עם זאת, לא היה חשוד כקיצוני. לדברי התובע הכללי בליאז', פיליפ דולייה, המחבל תקף בסכין שני שוטרים מאחור, לקח את נשקם וירה בהם למוות. בהמשך ירה והרג אישה שעברה במכוניתה ליד בית הקפה שבו התרחש האירוע. 

לפני שנהרג, התנפל הרמן על השוטרים ופצע שניים מהם ברגליים. לאחר מכן נמלט אל בית ספר תיכון בעיר, שם ניסה לחטוף עובדת ניקיון כבת ערובה. כוחות המשטרה שהגיעו לאזור הצליחו לנטרל אותו שם.

לדברי עדים, התוקף קרא קריאות בהן הזכיר את סוריה ונשמע קורא "אללה אכבר". עוד סיפרו העדים לאירוע כי היה לבוש בשחור, כמו איש קומנדו. מלך בלגיה וראש הממשלה צפויים להגיע לתחנת משטרה בליאז'. גורם במרכז למשברים אומר כי אין צורך להעלות את רמת האיום מטרור, אחרי אירוע הירי

במהלך מסיבת עיתונאים שכונסה בעקבות האירוע, אמר נציג הרשויות בבלגיה כי היורה לקח כבת ערובה עובדת בבית ספר מקומי שפונה בעקבות האירוע. לדבריו, מורים ותלמידים לוו למקום בטוח על ידי המשטרה ולא נפגעו. "בית הספר יישאר סגור מחר וייפתח שוב ביום חמישי כדי שנוכל לעקוב אחר התלמידים ולסייע להם בכל מה שהם צריכים, כי הם עברו הרבה מבחינה נפשית היום", סיכם.