תקיפות צה"ל ברצועת עזה, היום
יונתן זינדל, פלאש 90

דובר צה"ל: "חמאס מאבד שליטה בעזה, נחושים להחזיר את השקט מהר ככל האפשר"

תת-אלוף רונן מנליס התייחס ללחימה בדרום, והדגיש כי צה"ל ערוך לכל תרחיש. מנליס ציין כי עד כה הותקפו יותר מ-35 יעדי טרור של חמאס והג'יהאד האסלאמי, וכינה את תגובת צה"ל לירי "חריגה". עוד הבהיר: "מי ששולח אנשים לגדר וחופר מנהרות - יש לזה מחיר"
כאן הערב
29 במאי 2018
18:46

"חמאס מאבד שליטה בעזה, התגובה של צה"ל לירי - חריגה" - כך אמר היום (שלישי) דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, בריאיון לרן בינימיני ויגאל גואטה בתכנית "כאן הערב" בכאן רשת ב', על הלחימה בדרום. לדבריו, צה"ל ימשיך להגיב לירי מרצועת עזה, אם יימשך, עד להחזרת השקט ליישובי הדרום.

"חמאס נכשל בפעילות שלו מעל הקרקע ומתחת לקרקע, ולכן הוא מאבד שליטה", אמר דובר צה"ל. "מהבוקר ישנם ניסיונות לבצע פיגועים של ירי תלול מסלול. מדובר באירוע חמור מאוד, וכך התגובה שלנו - תגובה חריגה של תקיפת למעלה מ-35 יעדי טרור, של החמאס והג'יהאד האסלאמי. אין לנו שום כוונה לתת לירי הזה להימשך, ויש לנו כוונה ונחישות להחזיר את השקט לתושבי העוטף".

מנליס הדגיש כי צה"ל ערוך ומוכן למגוון רחב של תרחישים, אך סירב להשיב לשאלות האם ישנה כוונה לכבוש את הרצועה או לשלוח צווי 8 לחיילי מילואים. דובר צה"ל הטיל את האחריות לאירועי היום על חמאס, ואמר: "מי ששולח את האנשים לעבור את הגדר, שולח אנשים להפגין על הגדר, וחופר מנהרות - יש לזה מחיר של התעסקות בטרור. כשאתה בוחר לבצע טרור הוא ייענה בעוצמה".

"המנהרה שהושמדה - אחת הארוכות שסיכל צה"ל"

הקצין הבכיר התייחס ליירוטי הפצמ"רים שבוצעו במהלך היום, ואמר כי "חמאס ראה היום יכולת חדשה של כיפת ברזל נגד פצמ"רים, מערך איכותי אבל עדיין לא הרמטי. שיפרנו את מערכת ההתרעה לכמעט 20 שניות".

על השמדת המנהרה סמוך לכרם שלום אמר מנליס כי מדובר באחת המנהרות הארוכות ביותר שסיכל צה"ל. "מדובר במנהרה שעברה דרך סיני ורצועה עזה, עד ישראל", ציין מנליס. הוא הוסיף כי "צה"ל מטפל במנהרה כבר למעלה משבועיים באמצעים שונים שברשותו".

בסיום הראיון התייחס דובר צה"ל לתושבי עוטף עזה, ואמר כי ההנחיה לתושבים היא להישאר במרחק של 15 שניות מהמרחבים המוגנים. "תושבי העוטף יקרים ללבי, ולצערי הם מורגלים", אמר מנליס. "צה"ל נחוש וערוך להחזיר את השקט מהר ככל האפשר".