תקיפות בעזה
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

צה"ל תוקף בעזה, גורם מדיני: הדיווחים על הפסקת אש – אינם נכונים

אחרי יום של לחימה בדרום, שבו נורו לעבר ישראל יותר מ-70 רקטות ופצמ"רים, חיל האוויר ממשיך בתקיפות. הג'יהאד האסלאמי הודיע כי בחצות תיכנס לתוקפה רגיעה, שהושגה בתיווך מצרי, אך בישראל מכחישים. הלימודים בעוטף עזה יתקיימו בבוקר כסדרם, אך פיקוד העורף אסר על התקהלות של יותר מ-500 איש באזור
גל ברגר, רועי שרון, איציק זוארץ ורועי קייס
29 במאי 2018
20:24
עודכן ב 00:42

חיל האוויר ממשיך לתקוף גם הלילה (רביעי) מטרות ברצועת עזה לאחר שבמהלך היום שוגרו לעבר ישראל יותר מ-70 רקטות ופצצות מרגמה. מדובר צה"ל נמסר כי חלק מהרקטות - מתוצרת איראן. בין היתר תקף צה"ל מתקן של המשטרה הימית של חמאס באזור חאן יונס שבדרום רצועת עזה, והפלסטינים דיווחו גם על תקיפות בצפון הרצועה. במקביל, ממשיכות להישמע אזעקות צבע אדום ביישובי עוטף עזה.

אמש דיווחו כלי תקשורת ערביים כי לאחר בתיווך מצרי הושגה הפסקת האש שהייתה אמורה להיכנס לתוקף בחצות. דובר של הג'יהאד האיסלאמי אישר את הדיווחים, אולם גורם מדיני בירושלים הבהיר: הדיווח - אינו נכון. מוקדם יותר החמאס והג'יהאד האיסלאמי לקחו אחריות משותפת לירי הרקטות ופצצות המרגמה לעבר ישראל.


נכון לעכשיו, הלימודים בעוטף עזה אמורים להתקיים כרגיל, אבל ההחלטה הסופית תתקבל בהערכת מצב שתתקיים באזור השעה 6:30. מוקדם יותר הודיע פיקוד העורף כי בעוטף עזה אסור לקיים התקהלויות של יותר מ-500 איש בשטח פתוח ויותר מ-1,000 איש במבנה סגור. בנוסף, ההנחייה היא שיש להימצא סמוך למרחבים מוגנים. ראש עיריית שדרות אלון דוידי הנחה להקדיש את השעות הראשונות בבתי הספר מחר בבוקר לשיח משותף על המצב - זיהוי תסמיני חרדה.


ארגוני הטרור האשימו את ישראל ב"תחילת התוקפנות", אך בצה"ל הבהירו כי ישראל לא תאפשר את המשך הירי. דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, אמר הערב כי "התקיפות ברצועת עזה יתעצמו ככל שיידרש".

לאחר ירי הרקטות ופצצות המרגמה שהחל בשעות הבוקר, אמרו בארגוני הטרור כי לא יתנו לישראל לכפות עליהם משוואות חדשות וכי הם מנהלים את המערכה שלהם נגד ישראל באופן שמשרת את העם הפלסטיני. עוד אמרו הארגונים כי "כל האופציות פתוחות בפני ההתנגדות. הפגזה נגד הפגזה. דם נגד דם. אנחנו דבקים במשוואה הזאת, יהיה אשר יהיה המחיר".

בכיר בחמאס האשים את ישראל בהסלמה בדרום ואמר כי העניינים יירגעו אם התקיפות ברצועת עזה לא יביאו לאבדות רבות בנפש. "הבלגנו הרבה, אבל המסר לא הובן היטב אצלכם. העיקר שהמסר יגיע לליברמן", אמר הבכיר לחדשות הערב בכאן 11 והוסיף כי לא היו מגעים בינם לבין מצרים וכי הזעם בעזה גדול והיא רותחת: "אתם אפילו לא מבינים עד כמה".


בכיר בג'יהאד האסלאמי, אחמד אל-מודלל, אישר כי בכירים במנגנון המודיעין המצרי ניהלו מגעים עם הנהגת ארגון הטרור כדי למנוע הסלמה ברצועה. "תנועת הג'יהאד האסלאמי אינה מעוניינת בהסלמה עם ישראל, אך אם תמשיך התוקפנות הישראלית, ההתנגדות לא תשב בחיבוק ידיים", אמר אל-מודלל.

דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, אמר הערב כי "מה שראינו החל משעות הבוקר הוא התקפת טרור חמורה על מדינת ישראל". מנליס הדגיש כי ישראל לא תאפשר לארגוני הטרור ברצועת עזה להמשיך לירות פצצות מרגמה ורקטות לעבר ישראל.


מנליס הסביר אילו מטרות הותקפו על ידי צה"ל בעזה: "הותקפו היום עשרות מוקדי טרור בשלושה גלי תקיפות. הותקפו אתרים לייצור אמצעי לחימה, מחנות אימונים ומנהרת טרור חריגה בגודלה שאותרה בשבועות האחרונים באזור רפיח.

"התקיפות ילכו ויתעצמו ככל שיידרש", אמר מנליס. "אנחנו רוצים לחזק את תושבי עוטף עזה והרמטכ"ל ביצע הערכת מצב באזור", ציין דובר צה"ל. מנליס קרא לתושבי עוטף עזה להישמע להוראות פיקוד העורף ולהימנע משמועות.


מוקדם יותר העביר המודיעין המצרי מסר לג'יהאד האסלאמי וקרא להם להפסיק את הירי לעוטף עזה. זאת במטרה למנוע התדרדרות לעימות צבאי. בארגון הטרור השיבו לפנייה ואמרו כי הם יבחנו את הבקשה. ניתן להעריך שבמקביל מופעל לחץ גם על ארגון חמאס בנושא מצד המודיעין המצרי, בעקבות ההסלמה בעוטף עזה.