רקטה שפגעה בבית באשכול

הלילה: פגיעות ישירות בנתיבות ובאשכול; חמאס: יש סיכום על הפסקת אש

צה"ל תקף עשרות יעדים ברחבי רצועת עזה, לאחר שמטחים כבדים נורו לאורך הלילה ליישובי העוטף. רקטה פגעה בנתיבות לראשונה מאז צוק איתן. חצר ומחסן בית בקיבוץ באשכול נפגעו גם כן, בזמן שבני המשפחה שהו במרחב מוגן. הלימודים בדרום מתקיימים הבוקר כרגיל
כתבי כאן חדשות
30 במאי 2018
07:35

מטחים כבדים של רקטות ופצצות המרגמה נורו לאורך הלילה (רביעי) מרצועת עזה לכיוון יישובי עוטף עזה, זאת בהמשך למטחים הכבדים שנורו אתמול במהלך היום. סך הכול, ב-24 השעות האחרונות נורו לעבר ישראל כ-180 רקטות ופצצות מרגמה - רובן יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל.

באחד מקיבוצי המועצה האזורית אשכול אירעה הלילה פגיעה ישירה בבית. בני המשפחה שהו במרחב המוגן ולא נפגעו, אך נזק נגרם לחצר הבית. בעיר נתיבות נחתה רקטה, לראשונה מאז מבצע צוק איתן. אזעקות נשמעו גם במועצות המקומיות שער הנגב ושדות נגב, שם מערכת כיפת ברזל ביצעה יירוטים. באשקלון נשמעה אזעקה גם כן, אך התבררה כאזעקת שווא.


מהבוקר הופסקו השיגורים לעבר ישראל, ובתום הערכת מצב הוחלט כי הלימודים ביישובי עוטף עזה יתקיימו כסדרם. בחלק מהמועצות האזוריות הוחלט כי האבטחה במוסדות הלימוד ובהסעות תתוגבר.

בתגובה לירי הרקטות ופצצות המרגמה, צה"ל תקף עשרות יעדים של חמאס ברצועה. מצה"ל נמסר כי בין היעדים שהופצצו על ידי חיל האוויר ישנם מחסנים לרחפנים המיועדים לטרור, מחרטה לייצור רקטות ומנועים של רקטות, אמצעי לחימה ימי, בסיסים ומחנות אימונים של חמאס ומתקנים לייצור אמצעי לחימה.


בחמאס הודיעו הבוקר כי הושגה הסכמה לשוב להבנות הפסקת האש ברצועת עזה. בהודעה מטעם הארגון נמסר כי הדבר נעשה באמצעות תיווך של כמה גורמים. אתר החדשות הפלסטיני מען דיווח כי הפסקת האש  נכנסה לתוקף בשעה 04:00, לאחר שנדחתה פעמיים.

סגן מנהיג חמאס בעזה ח'ליל אלחיה אמר: "ההתנגדות הצליחה לבלום את התוקפנות הישראלית ולמנוע שינוי של כללי העימות. ההתנגדות תהיה מחוייבת להבנות כל עוד ישראל תהיה מחוייבת להן גם כן".

על רקע האמירות מצד חמאס, שר האנרגיה יובל שטייניץ אמר הבוקר בתוכנית קלמן-ליברמן בכאן רשת ב' : "אני מעריך שיש הבנות עקיפות מול חמאס לסיום הסבב הנוכחי. יש כוונה לסגור את הסבב הזה. אני מעריך שלטווח ארוך תישאר מידה של התגוששות על הגבול בעזה. מקווה שלא יאלצו אותנו לצאת למבצע צבאי מלא ולכבוש את עזה".

האזינו לריאיון עם השר שטייניץ בכאן רשת ב':

השר וחבר הקבינט ישראל כץ אמר הבוקר בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב' כי "המדיניות הישראלית היא שאין לנו עניין במלחמה. אנחנו רואים טביעת עין איראנית אצל חמאס וחיזבאללה. זו עליית מדרגה ולא נאפשר ירי נוסף. הכל תלוי בחמאס, אם הוא ימשיך - לא יודע מה יעלה בגורלו".

האזינו לריאיון עם השר כץ בכאן רשת ב':

האזינו לריאיון עם ח"כ לפיד בכאן רשת ב':

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד אמר: "חמאס והג'יהאד האיסלאמי צריכים לדעת שיצאו מהסבב הזה ללא תחושת הישג ושבכל פעם שיצאו לסבב מולנו הם יוכו מכה קשה. חמאס הפר את הבנות צוק איתן ואם הן לא קיימות זה כולל את כל ארגז הכלים של צה"ל כולל סיכולים ממוקדים".

בקבינט המדיני-ביטחוני מתחו אתמול ביקורת על התנהלותם של ראש הממשלה בנימין נתניהו ועל שר הביטחון אביגדור ליברמן. הטענה המרכזית הייתה שהתגובה הישראלית למטח הרקטות ופצצות המרגמה במהלך היום מעזה, הייתה לא רצינית. "ישראל תקפה חרטא מטרות", אמר שר בכיר בקבינט.


השר האשים במרומז את נתניהו ואת ליברמן בניסיון לסגור את האירוע בלי לספק תגובה משמעותית כלפי חמאס וכלפי הג'יהאד האיסלאמי. גורם מדיני אמר בתגובה: "ראוי שאותו שר יחשוב קצת לפני שהוא מבטל את פעילות צה"ל בעזה". הגורם הוסיף כי הוא רואה בחומרה רבה את הירי מרצועת עזה ואמר כי "פנינו לא להסלמה, אבל צה"ל יגיב בעוצמה על כל ירי מהרצועה וייגבה מחיר".

השתתפו בהכנת הידיעה: אסף פוזיילוב, משה שטיינמץ, דנה בן שמעון, כרמלה מנשה, שרון עידן