הפגזות צה"ל בעזה
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

אחרי הפסקת האש: חמאס פרס כוחות ופועל למנוע ירי לישראל

גורמים ישראלים בכירים: יש הבנה מול חמאס - ללא ירי מעזה, ישראל לא תירה. בכיר במערכת הביטחון: ישראל העבירה מסר שאם האש תתחדש, ההתקפות על חמאס וגרורותיה יגברו. הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס בשעה 18:00 לדון במצב בדרום
מואב ורדי, רועי שרון וכרמלה מנשה
30 במאי 2018
09:50
עודכן ב 11:19

חמאס החל לפרוס הלילה (רביעי) כוחות ופועל בשטח כדי למנוע ירי לעבר ישראל. בחמאס עוצרים גם אפשרות שארגונים סוררים ינסו לירות. צה"ל תקף בלילה 25 מטרות ובסך הכול הותקפו כ-80 מטרות בסבב הלחימה הנוכחי. הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס הערב בשעה 18:00 לדון במצב בדרום.

אחרי כמה שעות של רגיעה בדרום, אמרו הבוקר גורמים ישראלים בכירים כי אין הסכם מול חמאס בתיווך מצרי - אך ישנה הבנה מול חמאס שאם לא יהיה ירי מעזה, גם ישראל לא תירה. בכיר במערכת הביטחון ציין הבוקר כי ישראל העבירה מסר שאם האש תתחדש, ההתקפות על חמאס וגרורותיה יתגברו עוד יותר.

לדברי הבכיר: "ישראל פועלת בחודשים האחרונים בעוצמה ובנחישות כנגד כל ניסיון להפר את ריבונותה ו/או לפגוע בביטחון תושבי הדרום ותמשיך לפעול בעוצמה כנגד כל ניסיון להפר את השקט. הוא ציין כי  צה"ל הנחית בלילה מכה משמעותית בעזה. "אנו פועלים באחריות ובשיקול דעת. משעות הבוקר נפסקה האש. עכשיו המעשים יכריעו לאן פנינו".

שר האנרגיה והמים וחבר הקבינט המדיני-בטחוני, יובל שטייניץ, העריך בריאיון בתכנית קלמן-ליברמן בכאן רשת ב' כי ישנן הבנות עקיפות מול חמאס לסיום סבב הלחימה הנוכחי בדרום. לדברי שטייניץ, ישנה כוונה לסגור את הסבב הזה. "אני מעריך שלטווח ארוך תישאר מידה של התגוששות על הגבול בעזה. אני מקווה שלא יאלצו אותנו לצאת למבצע צבאי מלא ולכבוש את עזה", אמר שטייניץ.

האזינו לריאיון עם שטייניץ בכאן רשת ב':

שר האנרגיה והמים האשים את יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בחימום המצב בעזה: "לא צריך להיכנע לתכתיבים שלו. צריך לחשוב מחוץ לקופסא. אם הוא לא מעביר את כספי המסים שאנחנו מעבירים לו לפקידי הרשות בעזה אנחנו יכולים להעביר אותם ישירות. אם הוא מבקש לחנוק את עזה בלי כסף חשמל אפשר לנקות לו את הכסף ולהעביר את אותה כמות חשמל", הציע שטייניץ .

בניגוד לשטייניץ, אמר הבוקר חבר קבינט נוסף, שר התחבורה והמודיעין ישראל כץ, כי אין הבנות מול חמאס. בריאיון לאריה גולן בתכנית "הבוקר הזה" אמר כ"ץ כי שיראל אינה מנהלת משא ומתן. "אין הפסקת אש. יש מדיניות ישראלית ברורה לא לאפשר ירי ואלימות מול אזרחים ישראלים. מי שהתחיל באלימות יפסיק אותה וישראל תגבה את כל המחיר. אין לנו עניין במלחמה".

האזינו לריאיון עם ישראל כץ:

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד אמר בתכנית כי חמאס והג'יהאד האיסלאמי צריכים לדעת שיצאו מהסבב הזה ללא תחושת הישג ושבכל פעם שיצאו לסבב מולנו הם יוכו מכה קשה. הוא ציין כי חמאס הפר את הבנות צוק איתן ואם ההבנות לא קיימות צה"ל תריך להפעיל את כל ארגז הכלים שברשותו כולל הפעלת צה"ל כולל סיכולים ממוקדים.