סופיאן אבו זיידה בכנסת
צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

בכיר פתח בריאיון מעזה: "אף צד לא רצה מלחמה, ספגנו כבר הרבה מכות"

השר לשעבר ברשות הפלסטינית סופיאן אבו זיידה, תושב ג'באליה שברצועה, אמר לכאן רשת ב' כי בחמאס רוצים לתחזק את הפסקת האש. על העימותים בגדר אמר: "לאנשים בעזה חסר אוויר, חשמל ומים. המצב פה על הפנים"
בחצי היום
30 במאי 2018
13:47
עודכן ב 14:06

בכיר פתח והשר לשעבר ברשות הפלסטינית,  המתגורר בג'באליה שברצועת עזה, הגדיר היום (רביעי) את המצב ברצועה - "על הפנים". בריאיון לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב', התייחס אבו זיידה למצב הקשה של תושבי עזה בחודשים האחרונים. "חסרים פה כמה דברים קטנים. חסרים לעזה אוויר, חשמל, עבודה ומים. בישראל שואלים: למה אנשים רצים לחצות את גדר הגבול? כל זמן שאנשים לא חיים נורמלי - הם גם לא יתנהגו באופן נורמלי".

אבו זיידה סבור כי סבב הלחימה הנוכחי הסתיים, וכי גם ישראל וגם חמאס לא רצו להיגרר למלחמה ממושכת. "צריך להסתכל על חצי הכוס המלאה. שני הצדדים לא זלגו לעוד מערכה קשה ומלחמה. שני הצדדים לא היו מעוניינים להיכנס לסבב לחימה ארוך ומתיש. כל אחד רצה לתחזק את הפסקת האש. הפלסטינים ספגו הרבה מכות בחודשים האחרונים בתהלוכות האחרונות".

הוא ציין כי בראייתם של חמאס והג'יהאד האיסלמי, הסבב האחרון היה תשובה מצטברת ומדודה לתוקפנות הישראלית בשרשרת האירועים שקרו בחודשים האחרונים. "זה תחזוק של הפסקת האש בלי לגרור את עזה וישראל למלחמה. ברוך השם לא היו נפגעים בנפש".

אבו זיידה אמר כי הוא אינו מסכים עם דרכו של חמאס, אך מנגד הוא גם לא מכנה אותו ארגון טרור. "חמאס הוא ארגון פלסטיני נבחר", אמר הבכיר בפתח. "יש לו ייצוג בפרלמנט הפלסטיני. חמאס הוא לא ארגון טרור, אלא קודם כל ארגון שמייצג יותר מ-20% מהעם שלו. יש סכסוך שרבים מעורבים בו. אני לא מסנגר על חמאס ולא מסכים אתו".