ראש הממשלה בנימין נתניהו
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נתניהו: "המכה שספגו ארגוני הטרור - הקשה ביותר זה שנים"

ברקע הדיון שייערך הערב בקבינט המדיני-ביטחוני, התייחס ראש הממשלה למצב הביטחוני בדרום: "כשהם מנסים אותנו, הם משלמים מיד - ואם ימשיכו לנסות אותנו, הם ישלמו עוד הרבה יותר". שקד לכאן רשת ב': "ארגוני הטרור בעזה מורתעים ואין להם אינטרס בהסלמה"
רום ליאור יואב קרקובסקי
30 במאי 2018
18:19

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס הערב (רביעי) להסלמה בדרום ביממה האחרונה ואמר כי ארגוני הטרור ברצועת עזה ספגו את המכה הקשה ביותר שלהם זה שנים. ברקע התכנסות הקבינט המדיני-ביטחוני הערב בשעה 18:00, הוא הדגיש כי ההסלמה התרחשה בהשראה איראנית.

"מאז אתמול, צה"ל מגיב בעוצמה על הירי מרצועת עזה בתקיפה של עשרות מטרות של גורמי הטרור, במכה הקשה ביותר שהנחתנו עליהם מזה שנים", אמר נתניהו בטקס האזכרה לחללי "אלטלנה". הוא הוסיף: "מי שאחראי להסלמה, בהשראת איראן, הם שלטון החמאס, הג'יהאד האסלאמי וארגוני הטרור האחרים. אינני מפרט את תוכניותנו משום שאינני רוצה שהאויב ידע מה צפוי לו. אבל דבר אחד ברור לו: כשהם מנסים אותנו, הם משלמים מייד. ואם ימשיכו לנסות אותנו, הם ישלמו עוד הרבה יותר".


הערב התראיינה שרת המשפטים, איילת שקד, לתכנית "כאן הערב" בכאן רשת ב', ואמרה כי "ארגוני הטרור בעזה מורתעים כבר הרבה זמן ואין להם אינטרס לחמם את הגזרה. הם יודעים שישלמו מחיר כבד ושלא משתלם להם לירות. לישראל יש הרבה דרכים לפגוע בהם". היא הוסיפה כי "ישראל חזקה ותגיב בחוזקה".

שקד התייחסה למצב ההומניטרי ברצועת עזה ואמרה כי "המצב שם הוא קשה מאוד. יש מאבק פוליטי בין יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, לחמאס, והרבה פעמים אבו מאזן מנסה להרע את המצב בעזה מטעמים פוליטיים ואנחנו אלה שעוצרים את זה".

האזינו לריאיון עם השרה שקד

על המדיינות הישראלית מול עזה אמרה שרת המשפטים כי "אנחנו מנסים לשמור על מצב יציב יחסית. כרגע אין פתרון כל עוד יש שם ארגון טרור שלא דואג לאוכלוסיה. אם בעתיד ירצו לדבר על סוג של שיקום, חייבים להתקיים שני תנאים - שום דבר ממשאבי השיקום לא יועברו להתעצמות צבאית, והחזרת השוביים הישראליים הביתה".

על אפשורת לכיבוש רצועת עזה אמרה שקד: "אני וכל השרים אומרים תמיד - בשעת עימות כל האפשרויות על השולחן. בוחנים מה הדבר הנכון לעשות. צריך לדעת את זה. ישראל צריכה להחליט מה הדבר הנכון עבורה בהתאם לאינטרסים שלה".

הבוקר דווח כי חמאס החל לפרוס בלילה האחרון כוחות ופועל בשטח כדי למנוע ירי לעבר ישראל. בחמאס עוצרים גם אפשרות שארגונים סוררים ינסו לירות. הלילה תקף צה"ל 25 מטרות ובסך הכול הותקפו כ-80 מטרות בסבב הלחימה הנוכחי. 


גורמים ישראלים בכירים אמרו הבוקר כי אין הסכם מול חמאס בתיווך מצרי - אך ישנה הבנה מול חמאס שאם לא יהיה ירי מעזה, גם ישראל לא תירה. בכיר במערכת הביטחון ציין הבוקר כי ישראל העבירה מסר שאם האש תתחדש, ההתקפות על חמאס וגרורותיה יתגברו עוד יותר. הבכיר ציין כי "ישראל פועלת בחודשים האחרונים בעוצמה ובנחישות כנגד כל ניסיון להפר את ריבונותה ו/או לפגוע בביטחון תושבי הדרום ותמשיך לפעול בעוצמה כנגד כל ניסיון להפר את השקט".

ביממה האחרונה שוגרו ונורו לעבר ישראל כ-180 רקטות ופצמ"רים. רוב הירי שכוון לעבר אזורים מיושבים יורט על ידי מערכת כיפת ברזל. לאחר הודעת חמאס על הפסקת אש, שלפי הדיווחים נכנסה לתוקף ב-04:00, השקט באזור נשמר.