המחלקה ההמטו-אונקולוגית בהדסה
צילום: דקלה אהרון-שפרן

לאחר הפרסום בכאן ב': צעדים לטיפול במשבר במחלקות ההמטו-אונקולוגיות

סגן שר הבריאות ליצמן הודיע על תוספות מיטות וכח אדם למחלקות ההמטו-אונקולוגיות השונות בארץ ועל מענקים לרופאים שיתמחו בתחום. בנוסף, הדגיש כי בשערי צדק לא תוקם מחלקה המטו-אונקולוגית
דקלה אהרן-שפרן
30 במאי 2018
17:54

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן הכריז היום (רביעי) על שורת צעדים לטיפול במצוקה במחלקות ההמטו-אונקולוגיות, בעקבות הפרסום בכאן רשת ב' על מצב המחלקות ברחבי הארץ. בין השאר הודיע ליצמן בדיון בנושא במליאת הכנסת על הקצאת מיטות נוספות למחלקות, תוספת כח אדם ומענקים לרופאים שיבחרו להתמחות במקצוע זה. הוא התייחס למשבר במחלקה שבבית החולים הדסה ואמר כי היא עברה שיקום וקרא לתושבי ירושלים לא לפנות למחלקות שבמרכז הארץ.


סגן שר הבריאות יעקב ליצמן (צילום: מרק ישראל סלם, פלאש 90)

ליצמן האשים שיש גורמים בתוך בית החולים שמנסים לשכנע את מי שמגיע למחלקה לעבור לבתי החולים האחרים. הוא הוסיף שמנהל המחלקה שהתפטר לפני שנה, פרופ' מיקי וינטראוב, לא יגיע להדסה מכיוון שהוא והרופאים האחרים הרסו את המחלקה. הוא חזר על הבטחתו שלא יאפשר פתיחת מחלקה נוספת בבית החולים שערי צדק.

בדיון במליאה אמרה חברת הכנסת איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני) שעל ליצמן לדאוג להחזרת הרופאים שהתפטרו לתחום התמחותם. לדבריה, יש לאפשר לרופאים לטפל בילדים החולים שבהם טיפלו עד שהמחלקה נסגרה.

כפי שפורסם בכאן רשת ב', מאז המשבר בבית החולים לפני שנה חלה ירידה של כ-15% בהיקף הפעילות במחלקה ההמטו-אונקולוגית לילדים. כך, כיום מטופלים בה 78 ילדים, לעומת 90 בשנה שעברה. בנוסף, השתנה הרכב הילדים המטופלים במחלקה, כך שטופלו בה יותר ילדים פלסטינים וערבים ישראלים. לעומת זאת, בבית החולים שניידר בפתח תקווה דיווחו על זינוק במספר המטופלים במסגרת המערך ההמטולוגי-אונקולוגי לילדים.

הרקע למשבר שהיה לפני שנה בהדסה היה בין השאר ההחלטה של הנהלת בית החולים להרחיב את הפעילות המשותפת למבוגרים ולילדים במחלקה להשתלות מח עצם. למרות שבאופן רשמי אמרו בהדסה כי יש הפרדה בטיפול בין ילדים למבוגרים, אנשי צוות במקום הודו כי ילדים ומבוגרים מטופלים יחד והוסיפו כי הדבר לא מאפשר להעניק לילדים את הטיפול הטוב ביותר.