צילום: אי-פי

מקור בעזה לכאן חדשות: הפרת הפסקת האש של חמאס - מסר למצרים

הגורם אמר כי הארגון המשיך לשגר רקטות לעבר ישראל במטרה להראות למצרים כי הוא הכתובת להפסקת אש, לאחר שקהיר היתה במגעים עם הג'יהאד האסלאמי בלבד. שרי החוץ של מצרים, ירדן והרשות הפלסטינית יקיימו מחר פגישה בקהיר
גל ברגר ורועי קייס
30 במאי 2018
20:36

חמאס המשיך לשגר רקטות לעבר ישראל, חרף הפסקת האש שהושגה בין מצרים והג'יהאד האסלאמי, מכיוון שרצה להעביר מסר למצרים שלפיו הוא הגורם האחראי הבלעדי ברצועת עזה. כך אמר גורם בעזה היום (רביעי) לחדשות הערב בכאן 11. 


הפלסטיני אמר כי חמאס התרעם על העובדה שלאורך כל היום קיים המודיעין המצרי מגעים להפסקת אש ישירות מול הג'יהאד האסלאמי ולא דרכו. לכן, המשיך בשיגורים מעזה ביחד עם ארגונים אחרים גם לאחר שהג'יהאד כבר נצר את האש בשעות הערב המוקדמות על פי הבנות שהושגו בין הג'יהאד למודיעין המצרי.

ביממה האחרונה שוגרו ונורו לעבר ישראל כ-180 רקטות ופצמ"רים. רוב הירי שכוון לעבר אזורים מיושבים יורט על ידי מערכת כיפת ברזל. לאחר הודעת חמאס על הפסקת אש, שלפי הדיווחים נכנסה לתוקף ב-04:00, השקט באזור נשמר.


בעקבות המשך הירי מעזה, יצר המודיעין המצרי קשר עם בכירים החמאס בעזה וביקש מהם לפעול למיצוב הפסקת אש. המגעים נמשכו אל תוך הלילה ורק בסביבות 04:00 היום הכריז גם חמאס על הפסקת אש עם ישראל. המקור אמר כי חמאס ביקש להעביר מסר לקהיר ולפיו הוא לבדו הכתובת להפסקת אש בעזה.

בתוך כך, בסוכנות הידיעות המצרית הרשמית דווח כי מחר ייפגשו בעזה שרי החוץ של מצרים, ירדן והרשות הפלסטינית. עוד דווח כי שר החוץ המצרי, סאמח שוכרי, ידון ביחידות עם שר החוץ הירדני, איימן א-ספדי, גם בעניין היחסים בין המדינות וגם בעניין ההתפתחויות הנוגעות לסוגיה הפלסטינית על שלל היבטיהן.


מוקדם יותר היום התייחס ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להסלמה בדרום ביממה האחרונה ואמר כי ארגוני הטרור ברצועת עזה ספגו את המכה הקשה ביותר שלהם זה שנים. "מאז אתמול, צה"ל מגיב בעוצמה על הירי מרצועת עזה בתקיפה של עשרות מטרות של גורמי הטרור, במכה הקשה ביותר שהנחתנו עליהם מזה שנים", אמר נתניהו בטקס האזכרה לחללי "אלטלנה".

ראש הממשלה הוסיף כי "מי שאחראי להסלמה, בהשראת איראן, הם שלטון החמאס, הג'יהאד האסלאמי וארגוני הטרור האחרים. אינני מפרט את תוכניותנו משום שאינני רוצה שהאויב ידע מה צפוי לו. אבל דבר אחד ברור לו: כשהם מנסים אותנו, הם משלמים מייד. ואם ימשיכו לנסות אותנו, הם ישלמו עוד הרבה יותר".