מטוס F-16 ממריא
צילומים: עופר צידון, פלאש 90 וקובי גדעון, לע"מ

נתניהו הורה להכין את הצבא לתקיפה באיראן, פרדו שקל להתפטר

ראש המוסד לשעבר תמיר פרדו חושף בתכנית "עובדה" על הוראת ראש הממשלה ב-2011 להתכונן לתקיפה בתוך 15 יום. לדבריו הוא פנה ליועמ"ש לבדוק את חוקיות הפקודה ואמר: "אתה מבין שהוא לא משחק איתך משחקים"
מערכת כאן חדשות
31 במאי 2018
08:00

ראש המוסד לשעבר תמיר פרדו מגלה בריאיון שישודר הערב (חמישי) בתכנית "עובדה" בערוץ 12, שישראל הייתה קרובה מאי פעם לתקיפה באיראן בשנת 2011. לדבריו, באותה שנה הנחה ראש הממשלה בנימין נתניהו את ראש המוסד והרמטכ"ל להיערך לתקיפה באיראן בתוך 15 יום מרגע הפקודה. 

"זה לא משהו שמותר לעשות ולהשתמש בו בשביל לתרגל. זאת אומרת אם מישהו עושה את זה יש לזה שתי תכליות – תכלית אחת זה אכן שהוא מתכוון, ואפשרות שנייה זה שהוא מאותת. מישהו שם בחוץ יידע מזה", הסביר פרדו כשנשאל אם האמין שתיתכן תקיפה כזאת. "בדברים האלה צריך להאמין לאנשים, זה הקברניטים שלך. אז כשהוא אומר לך תיכנס לתהליך של ספירה לאחור, אתה מבין שהוא לא משחק איתך משחקים. לדברים האלה יש משמעויות אדירות".


"הוא לא משחק איתך משחקים". פרדו (צילום: חיים צח, לע"מ)

אך פרדו, שנכנס לתפקיד זמן קצר לפני ההוראה, החליט לבדוק האם ראש הממשלה מוסמך לתת הנחיה שכזו. "עשיתי בירורים מכל מה שיכולתי לעשות. בדקתי עם ראשי מוסד קודמים, עם יועצים משפטיים. התייעצתי עם כל מי שיכולתי להתייעץ בשביל להבין מי מוסמך לתת הנחיות בכל נושא של פתיחה במלחמה". במסגרת ההתייעצות פנה פרדו גם ליועץ המשפטי לממשלה. 

לבסוף ויתר נתניהו על הרעיון לדרוך את המערכת לקראת תקיפה, בשל התנגדות ראשי מערכת הביטחון. אבל פרדו מגלה שהוא כבר שקל את צעדיו בעקבות ההוראה: "כשדרג מדיני נותן הנחיה, יש לך שתי אפשרויות האחת זה לבצע, ואפשרות אחרת זה לשים את המפתחות. טוב שלא הגעתי לנקודת ההחלטה הזאת. לא שזה לא עבר לי בראש".