גאלה רחמילביץ'

"שמתם על כל שמן שלט שאומר - 'הוא מצורע'" | קולות מכאן

כשגאלה רחמילביץ' הייתה ילדה היו הורים שהזהירו את הילדים שלהם מ"הדאבה". עכשיו, כשגם מערכת הבריאות החליטה לראות בשמנים גוש שומן, היא בטוחה שהגיע הזמן לשנות את היחס הזה
מערכת כאן חדשות
31 במאי 2018
10:22

"צריך לטפל בבריאות. לא צריך לשים תבנית על שומן ועל השמנה. זה מאוד אובייקטיבי. הגוף של כל אחד מתפקד אחרת. והגיע הזמן שנשבור את התפיסה השקרית שרזה שווה בריא, ושמן שווה חולה".

זה מה שחושבת גאלה רחמילביץ', בת 33 מהוד השרון, על ההחלטה של ההסתדרות הרפואית בישראל שהוכרזה לפני כשבועיים, לפיה השמנה הוכרה כמחלה. "לבוא ולתרץ את זה שהנה עכשיו השמנים לא צריכים להתבייש כי זה לא באחריותם - אז לא. אנחנו לא אנשים חולים. אנחנו שמנים. יש שמנים יותר ויש שמנים פחות. זה לא קשור לבריאות. ומערכת הבריאות כדאי שתתחיל לדאוג לבריאות שלנו".

רחמילביץ', סטייליסטית ומובילה בתחום דימוי גוף חיובי בישראל, אומרת כי "להגיד על בן אדם שהוא 'סובל' מעודף משקל. מאיפה אתם יודעים? אני שמנה, אני לא סובלת מזה. אני פשוט שמנה. אז קודם כל ההגדרה של 'סובלים מעודף משקל' - בואו נמסמס אותה. יש אנשים בעלי עודף משקל. ולשים אותם תחת קטגוריה של מחלה מהלכת, זה ממש לא לתת להם כוח, או להוריד מהם את האחריות בכך שאומרים - זו מחלה, הם לא יכולים לטפל בזה".

לפי רחמילביץ', מדובר למעשה בצעד שרק יקשה על בעלי עודף משקל. "זה ממש לקחת ולשים שלט ניאון על כל בן אדם שיש לו עודף משקל ולהגיד 'זה מצורע'". מסבירה רחמילביץ' את משמעות ההחלטה שהוכרזה על ידי מערכת הבריאות בישראל עבור אנשים כמוה. "אנחנו לא צריכים את זה, כי גם ככה שמנים בחברה שלנו נתפסים מצורעים. 99 אחוז מהנשים תופסות את עצמן כשמנות, גם אם הן מידה 34. לכן ההחלטה הזו זה משהו פופוליסטי, זול בלי תוכן, בלי עומק ובלי פתרונות".

A post shared by plus_size_fashion_TLV (@plus_size_fashion_israel) on

לדבריה, מגיל 6 היא בטיפול אצל דיאטניות ומומחיות ורופאים. "עד היום לא מצאו פתרון או תרופה למחלה הנוראית שלי - השומן. אמרו לי שאני צריכה לעשות דיאטות. בנו לי תפריטים - אז אכלתי לפי התפריטים, ולא כל כך עבד. אמרו לי לעשות ספורט, אז הצטרפתי לכל חוג ספורט וריקוד שהיה. רקדתי נפלא, עשיתי התעמלות ואפילו אירובי. נשארתי אותו דבר, אפילו קצת גדלתי. ניסיתי את כל פתרונות הקסם. אם זה תרופות וכדורים למיניהם. זה מה שיש למערכת הבריאות שלנו להציע. שום דבר לא השתנה - לא התפריטים לא הדיאטות לא הכדורים לא הניתוחים. אין להם משהו לחדש פה, לתת לנו אישזהו פתרון לדבר הזה שנקרא השמנה".

היא מספרת על הזיכרון הראשון שלה, שבו הבינה שהיא לא כמו כולם. "הלכנו לגן המשחקים אחרי הצוהריים, כשהייתי ילדה בת 5 בערך. שמעתי את אחד האבות של אחד הילדים צועק לבן שלו 'רוץ, רוץ, רוץ. תתפוס את המגלשה לפני שהדאבה תשבור אותה. כל הילדות שלי וגיל ההתבגרות שלי חלמתי להיות רזה. התביישתי מאוד בזה שאני שמנה".

"אנחנו לא אנשים מסכנים, יש מיליון סיבות להשמנה. יש סיבות בריאותיות וסיבות של תזונה. כל בן אדם ומערכת הבריאות שלו. לבוא ולשים את כולם תחת אותה קטגוריה, בכל גיל, בכל BMI שהוא זו פשוט החלטה עקומה. בשנים האחרונות מאוד מאוד פופוליסטי ומגניב לדבר על מגפת ההשמנה. יותר ויותר ילדים נולדים גדולים יותר גבוהים יותר, רחבים יותר, וכן – עם האוכל המעובד והמתועש והלוז הצפוף של כולנו אנחנו משמינים. הרבה יותר מהר ממה שהיה פעם. אז מבחינתי מערכת הבריאות פשוט מחפשת כל מיני טריקים וגימיקים תקשורתיים, זולים, להשתמש בהם ולקבל אם זה תקציבים, אם זה הכרה, אם זה יחסי ציבור". 

"מה זה מגפה? זה מדבק? להגיד מגפת השמנה. נראה לי מוגזם. נכון העולם הולך ומשמין. נכון צריך לטפל בזה. נכון יש הרבה ליקויים. אני לא אומרת שלא. אבל להגיד על בן אדם שהוא חלק ממגפה? אנחנו לא מדבקים, אפשר לגעת בנו, אנחנו יכולים ללכת ברחוב, ולא צריכים לשים מסכות אב"ך ולפחד מאיתנו. אנחנו גם לא מחלה מהלכת, אנחנו פשוט אנשים".

"שמנים לא צריכים ללכת לטיפול. אנשים הולכים לרופאים ומוודאים שהם בריאים. במקום כל הניסוחים מסביב, פשוט נתעסק נטו בבריאות. בן אדם שמן לא צריך טיפול מיוחד. הוא צריך טיפול בריאותי. בדיוק כמו בן אדם רזה".

✔ צלוליטיס ✔שקיות שוקו כציצי ✔ בטן ✔יריכיים ✔שניצלים ועם כל זה - מוש 💝 תאהבו את עצמכן כמו שאתן שבוע 🔥🔥🔥

A post shared by plus_size_fashion_TLV (@plus_size_fashion_israel) on

לדבריה, מערכת הבריאות צריכה לשנות מקצה לקצה את היחס לבעלי עודף משקל. "כשאני הולכת עם חום לקופת החולים שלי. אני רוצה שיסתכלו עלי כבן אדם, ולא יגידו לי - 'לא נורא קחי אקמול, אבל שנייה אני אתן לך הפנייה לדיאטנית'. לא באתי לדיאטה. לצערי, בהרבה מאוד מקרים רפואיים הגילוי והטיפול מתעכב בגלל שמערכת הרפואה רואה גוש שומן, היא לא רואה בן אדם. והגיע הזמן שמערכת הבריאות תסתכל עלינו כעל בשר ודם".

A post shared by plus_size_fashion_TLV (@plus_size_fashion_israel) on

"ההשמנה עצמה היא לא המחלה. היא תוצר של משהו, זה יכול להיות בעיה בריאותית. זה יכול להיות בעיה נפשית, זה יכול להיות בעיה רגשית, אבל ההשמנה עצמה היא לא המחלה, ולכן הגיע הזמן לא להתעסק במילה הזו שומן, לכולנו יש שומן בגוף. ואם זה מגיע לרמות שזה מפריע, או משפיע בריאותית. צריך לטפל בזה. אבל זה בן אדם לרופאו. זה בטח לא שיח שלנו כחברה, ולא של מערכת הביראות לבוא בהצהרות קורעות לב שנה פתרנו את השמנים מאחריות, והם בעצם, הם לא אנשים הם מגפה".

"אני חושבת שהגיע הזמן שמערכת הבריאות תתעסק במה שהיא אמורה לעשות. לראות בן אדם לעשות לו בדיקות, להבין מה לא תקין אצלו, ולעזור לו לתקן את זה. לבוא לבן אדם עם עודף משקל, ולבטל אותו, ולא לערוך לו בדיקות. או לערוך לו בדיקות סוכר וכולסטרול ואז פשוט לשלוח אותו לדיאטנית, חבר'ה הבנו שזה לא עובד. כמה שנים יש דיאטניות, ההשמנה רק הולכת וגדלה. אז אולי נעשה את המשוואה הזאתי? תמצאו פתרון אחר".

"אני חושבת שהגיע הזמן שאנחנו כחברה נפסיק להתעסק בשומן של אחרים, אם זה ילדים, אם זה נערות ואם זה מבוגרים. לבוא לצעוק לילד שהוא שמן. די אמיתי? הוא לא ידע עד שהגעתם. אז בואו נשחרר את המילה הזאתי. שהפכו אותה למילת גנאי. היא לא. היא מתארת מציאות. כמו שאתם גבוהים או נמוכים. יש שמנים ורזים. שום ילד ושום ילדה לא צריכים שתזכירו להם באופן יומיומי, שהם כאלה, או תגרמו להם להרגיש שזה חיסרון. זה לא חיסרון. זה. אתם רוצים אתם חושבים שאתם רוצים לעזור להם. פשוט תנו להם לחיות. זה לא אחריות שלכם.

על זכייתה של נטע ברזילי באירוויזיון, והשיח על קבלת השונה סביב הזכייה, אומרת רחמילביץ': "אין דבר יותר משמח בעיניי, מזה שנטע ברזילי זכתה. אבל כולנו יודעים בסופו של דבר שאם היא מקבלת עכשיו גל של אהבה, רק בזכות זה שהיא זכתה. אם היא הייתה חוזרת בלי הניצחון אני בטוחה שהטוקבטסיטים והאהבה הגדולה הזאתי היו מתמסמסים והתגובות על הגוף שלה ועל המשקל ועל הנראות שלה היו הרבה יותר קיצוניות. כי אין מה לעשות, נכון – כולנו שמחים בזכייתה, וכולנו רוצים להיות חלק מזכייתה. אבל כולנו יודעים שאם זה היה נגרמ אחרת – גם התגובות שלכם היו אחרת".