הצגת הדוח בוועדה בכנסת
צילום: משרד הבריאות

משרד הבריאות: ירידה במספר המעשנים בישראל

שיעור המעשנים בישראל בשנה שעברה היה 20.5%, ירידה של 1.1% מ-2016. מדוח משרד הבריאות עולה שגברים מעשנים יותר מנשים ובאוכלוסייה הערבית שיעור המעשנים גבוה יותר. סגן השר ליצמן: המאבק יימשך ורק יגבר
דקלה אהרן-שפרן וגיא מולדבסקי
31 במאי 2018
11:37

שיעור המעשנים בישראל נמצא בירידה, כך עולה מדוח של משרד הבריאות שהוגש היום (חמישי) בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות לרגל יום העישון הבינלאומי. מהדוח עולה ששיעור המעשנים עמד על 20.5% בשנת 2017 לעומת 21.6% בשנה הקודמת. זוהי השנה השנייה ברציפות בה נרשמת ירידה.

לפי הדוח מתברר שגברים מעשנים יותר מנשים. שיעור הגברים המעשנים עומד על 25.9% ובקרב הנשים הוא 15.3. כמו כן, באוכלוסייה הערבית שיעור המעשנים גבוה יותר מאשר באוכלוסייה היהודית. כמו כן עולה מהדוח שיותר ממחצית מבני הנוער התנסו לראשונה בעישון בגיל 13. סגן השר ליצמן אמר כי המאבק בנגע העישון ונזקיו יימשך ואף יגבר לטובת בריאות הציבור.

בנוסף לכך, לפי הדוח שיעור העישון בישראל גבוה מהממוצע הכולל במדינות החברות ב-OECD. כמו כן, 38% מהנשאלים הלא מעשנים דיווחו כי הם חשופים לעישון כפוי, ובתחום הגמילה מעישון נרשם השנה שיא של יותר מ-27 אלף מעשנים שנגמלו.

יו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות, ח"כ אלי אלאלוף אמר: "ממליץ לחברת הסיגריות להפסיק לבזבז כסף על לובסטים שמעודדים ועושים תרגילים מאד מכוערים לקידום המכירות. לא ניתן לשחד את המערכת הממשלתית והכנסת בכלל ובתחום זה. חבל על הכסף שהם מבזבזים , שישקיעו אותו בגמילה כדי לתקן את הנזקים האדירים שהם גורמים לאדם. תפסיקו לבזבז כסף, לובסטים לא יכנסו לדיונים".

איגוד רופאי בריאות הציבור והאגודה למלחמה בסרטן הגיבו לדוח ומסרו כי "חוסר המדיניות העקבית והיעדר הנחישות של הנהלת משרדי הממשלה, עולים בחיי אדם ובבריאות הציבור. הם כנראה מובילים לכך שישראל לא תעמוד ביעד שהיא קבעה לעצמה לרדת לשיעור של 15% מעשנים בשנת 2020".

מזכיר איגוד רופאי בריאות הציבור, ד"ר חגי לוין, אמר כי לא ניתן להסתפק בצעדים קטנים ולא תכופים, כדי להילחם בגורם המוות מספר אחד הניתן למניעה של תושבי ישראל והעולם. הוא הוסיף כי "נדרשת מדיניות עקבית וברורה הנלחמת בכל האמצעים ובמהירות כדי להגן על אזרחי מדינת ישראל".

במשרד הבריאות ציינו את הצעדים שהם נוקטים לקידום המלחמה בעישון. בין היתר הזכירו את הרחבת החוק למניעת עישון במקומות ציבוריים, שאושרה אתמול. לפי התקנות החדשות יאסר עישון בגני חיות, אירועים תחת כיפת השמיים בהשתתפות יותר מ-50 איש, מחוץ למבני ציבור ובמקומות נוספים.

כמו כן, נמסר שבימים אלה מקדם המשרד מוקד גמילה לאומי שצפוי להתחיל לפעול עד סוף השנה. לצד המוקד תוקם גם סיירת אכיפה ופיקוח ייעודית לנושא העישון.