מחאת רופאים בדרישה להוספת תקנים (ארכיון)
צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

ליצמן: "נוסיף בשנים הקרובות 390 תקנים לרופאים"

סגן שר הבריאות הודיע על הוספת התקנים בתגובה לשאילתא שהוגשה בכנסת, בעקבות הפרסום בכאן רשת ב' על שעות העבודה הארוכות של המתמחים בבתי החולים. "רופא שעובד 28 שעות זה עוול. הם הודו בפניי שנעשות טעויות בגלל זה", אמר ליצמן
דקלה אהרן-שפרן
31 במאי 2018
13:04

סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן (יהדות התורה), אמר כי בשנים הקרובות יתווספו למערכת הבריאות 390 תקנים חדשים עבור רופאים – מתוכם 150 תקנים לבתי החולים, ועוד 240 תקנים למתמחים שישובו לעבודה בקהילה בתום התמחותם. ליצמן עדכן בצעדים אתמול (רביעי) כשהשיב לשאילתא במליאת הכנסת על הפרסום בכאן רשת ב' על שעות העבודה הארוכות של המתמחים בבתי החולים.

סגן שר הבריאות הגיב לשאילתא של ח"כ איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני), והבהיר כי הוא רואה בחומרה רבה את התופעה של מנהלי מחלקות הדורשים ממתמחים לעבוד מעבר לשעות המשמרת שהחוק מתיר. הוא תיאר כי בביקוריו בבתי החולים, רופאים הודו בפניו שהם מבצעים טעויות כשהם עובדים שעות ארוכות, והתריע כי הדבר עלול "לגרום לאסון". "רופא שעובד 28 שעות – זה עוול", קבע ליצמן.

ליצמן הדגיש כי משרד הבריאות פעל בשנים האחרונות לשפר את איכות החיים ואת תנאי העבודה של המתמחים, אך הודה שעדיין קיים פער של תקני רופאים במערכת. לדבריו, המשרד פועל מול האוצר בנושא בניסיון להביא לשיפור במצב הקיים.

בארגון המתמחים מרשם כינו את תוספת התקנים שעליה הודיע סגן השר - "בדיחה מצערת, כמו אקמול שניתן לאדם שנואש לתרופה מצילת חיים". יו"ר האיגוד, ד"ר אראל בוצ'ינסקי, אמר: "העומסים, שחיקת הצוותים הרפואיים, התורים הארוכים והאלימות במערכת הבריאות קשורים כולם בשני דברים מרכזיים - מעט מדי רופאים, ורופאים שעובדים 26 שעות רצופות ומעלה". הוא הוסיף כי "לאחר שנים ארוכות שבהן הבעיה ידועה לכל, המתמחים מצפים ליישום בפועל של ההצהרות שניתנו".

בחודש שעבר פורסם בכאן רשת ב' כי מתמחים בבתי חולים רבים בארץ נאלצים להחתים את שעות הנוכחות לאחר תורנות של 26 שעות – ולהמשיך לעבוד גם אחריה, בניגוד לנהלים. בעקבות כך, מנכ"ל משרד הבריאות שיגר מכתב למנהלי בתי החולים שבו דרש מהם להקפיד על שעות עבודה תקינות למתמחים.