צילום: דורון הורוביץ, פלאש 90

בכיר בפיקוד דרום: "הנחו אותנו לתגובה מוגבלת בעזה בשל האיום האיראני"

הקצין התייחס היום לביקורת שהושמעה על תגובת צה"ל למטחי הירי מעזה, ואמר כי הצבא היה מוכן לאירוע עוצמתי יותר - אך הדרג המדיני הורה "להחזיר את היציבות הביטחונית". הוא העריך: "קרובים מאי פעם להיגררות למלחמה ברצועה, אך אפשר גם ללכת להסדרים"
רועי שרון וכרמלה מנשה
31 במאי 2018
16:59

קצין בכיר בפיקוד הדרום סיכם היום (חמישי) את סבב הלחימה בעזה שהחל ביום שני לילה ונמשך כיממה, והדף את הטענות על עוצמת התגובה הצבאית. ״ההנחייה שקיבלנו מהדרג המדיני היתה להחזיר את היציבות הביטחונית ולאפשר למדינת ישראל להתמודד עם האיום האיראני״, אמר הקצין הבכיר והוסיף: ״יש איומים גדולים יותר מחמאס״.

הבכיר הסביר כי ״זו מדיניות שהיתה מקובלת על כל גורמי הביטחון וגם על כל ראשי היישובים״. בהמשך, התייחס גם לטענות שנשמעו על תגובה חלשה מדי מצד צה"ל, ואמר כי ״מי שמשתמש במושגים של הכרעה והרתעה אחרי סבב כזה - זו תפיסה פשטנית ודמגוגית״.

בשאלת ההרתעה אמר הקצין "ארבע שנים אחרי צוק איתן ההרתעה נשמרת. חמאס בלחץ, במצוקה גדולה, ללא הישגים וללא פתרונות״. לצד זה תומך הקצין בקידום הסדרה הומניטרית ברצועת עזה תמורת ויתורים מצד חמאס. ״אם רוצים שההרתעה תישמר צריך לעשות דברים, כי היציבות נסדקת. המציאות ברצועת עזה משתנה. אנחנו על פרשת דרכים וקרובים מאי פעם להיגררות למלחמה. זו הנקודה שבה צריך לקבל החלטות לאן הולכים".

לדבריו, "יש לחזק ׳גזרים׳, כמו מעברים, מים, מתקני התפלה, מערכת בריאות. אם לא - אז אנחנו במדרון ואז או שנתגלגל אליו כשאנחנו שולטים או שנתגלגל אליו כשאנחנו תוצאתיים. המטרה היא לא לעזור לחמאס. כגודל הוויתורים - גודל ההסדרה. בכל שיח של הסדרה גולדין ושאול צריכים להיות בפנים״.

״זה לא סבב, זה סבבון הכי קטן שיש", ניתח הבכיר. "היינו מוכנים לאירוע עוצמתי יותר, אבל אני לא חושב שזה מה שהמדינה רוצה עכשיו. הירי של ארגוני הטרור היה חמור אבל גם הם הגבילו אותו, במרחקים ובעוצמה. לא סתם המפקדים שלהם ירדו למחתרת, מי שהרגיש מאויים נעלם לנו או ניסה להיעלם לנו. אנחנו יודעים לעשות דברים".

הקצין הבכיר ציין שבתקיפת צה"ל בעזה נפגעו יכולות צבאיות שהיו יקרות לחמאס והתייחס ליכולות הצבאיות של ישראל לפגוע בחוליות שמבצעות ירי. לדבריו, ״הקומנדו הימי שלהם הטריד אותנו ופגענו לו ברכיבים רבים אם היינו מאתרים חוליות ירי היינו מסכלים אותו בזמן אמת. חלק מהירי שלהם הופעל בטיימרים, חלק מהתת קרקע. גם האויב השתפר, יש לנו קושי, אנחנו מתחקרים את עצמנו. במלחמה נגיע להישגים אחרים״.