יורם כהן ובנימין נתניהו
צילום: קובי גדעון, פלאש 90

"עובדה": נתניהו ביקש מראש השב"כ להאזין לרמטכ"ל ולראש המוסד

לפי הדיווח, ראש השב"כ לשעבר יורם כהן היה נרעש מהבקשה וסירב. מלשכת רה"מ נמסר בתגובה: "ראש הממשלה נתניהו מעולם לא ביקש להאזין לרמטכ״ל ולראש המוסד. זהו שקר מוחלט"
מערכת כאן חדשות
31 במאי 2018
23:27

ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקש מראש השב"כ לשעבר, יורם כהן, להתקין האזנה בטלפונים של הרמטכ"ל לשעבר, בני גנץ, וראש המוסד לשעבר, תמיר פרדו, כך עולה מתחקיר ששודר הערב (חמישי) בתוכנית "עובדה" בערוץ 12. על פי התחקיר, נתניהו הציג את הבקשה בפני כהן בימיו הראשונים כראש השב"כ, וכהן סירב לבקשה.

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה לתחקיר "עובדה": "ראש הממשלה נתניהו מעולם לא ביקש להאזין לרמטכ״ל ולראש המוסד. זהו שקר מוחלט".

בתוך כך, בריאיון ששודר הערב ב"עובדה" עם תמיר פרדו, אמר ראש המוסד לשעבר כי ישראל הייתה קרובה מאי פעם לתקיפה באיראן בשנת 2011. לדבריו, באותה שנה הנחה ראש הממשלה בנימין נתניהו את ראש המוסד והרמטכ"ל להיערך לתקיפה באיראן בתוך 15 יום מרגע הפקודה. 

"זה לא משהו שמותר לעשות ולהשתמש בו בשביל לתרגל. זאת אומרת אם מישהו עושה את זה יש לזה שתי תכליות – תכלית אחת זה אכן שהוא מתכוון, ואפשרות שנייה זה שהוא מאותת. מישהו שם בחוץ יידע מזה", הסביר פרדו כשנשאל אם האמין שתיתכן תקיפה כזאת. "בדברים האלה צריך להאמין לאנשים, זה הקברניטים שלך. אז כשהוא אומר לך תיכנס לתהליך של ספירה לאחור, אתה מבין שהוא לא משחק איתך משחקים. לדברים האלה יש משמעויות אדירות".

אך פרדו, שנכנס לתפקיד זמן קצר לפני ההוראה, החליט לבדוק האם ראש הממשלה מוסמך לתת הנחיה שכזו. "עשיתי בירורים מכל מה שיכולתי לעשות. בדקתי עם ראשי מוסד קודמים, עם יועצים משפטיים. התייעצתי עם כל מי שיכולתי להתייעץ בשביל להבין מי מוסמך לתת הנחיות בכל נושא של פתיחה במלחמה". במסגרת ההתייעצות פנה פרדו גם ליועץ המשפטי לממשלה. 

לבסוף ויתר נתניהו על הרעיון לדרוך את המערכת לקראת תקיפה, בשל התנגדות ראשי מערכת הביטחון. אבל פרדו מגלה שהוא כבר שקל את צעדיו בעקבות ההוראה: "כשדרג מדיני נותן הנחיה, יש לך שתי אפשרויות האחת זה לבצע, ואפשרות אחרת זה לשים את המפתחות. טוב שלא הגעתי לנקודת ההחלטה הזאת. לא שזה לא עבר לי בראש".