נתניהו ופרדו בטקס מינוי ראש המוסד החדש
צילום: קובי גדעון / לע"מ

נתניהו: "מעולם לא ביקשתי להאזין לרמטכ"ל ולראש המוסד. שקר מוחלט"

על פי תחקיר "עובדה" ביקש ראש הממשלה מראש השב"כ לשעבר יורם כהן להתקין האזנה לטלפונים של הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ ושל ראש המוסד תמיר פרדו. ראש השב"כ לשעבר אבי דיכטר: "דיווח שקרי. אין חיה כזו שראש ממשלה מבקש מראש שב"כ להאזין לאדם מסוים"
גילי כהן
01 ביוני 2018
08:47
עודכן ב 15:56

ראש הממשלה בנימין נתניהו הכחיש הבוקר (שישי) את הדיווח בתכנית "עובדה" כי ביקש מראש השב"כ לשעבר יורם כהן להאזין לראש המוסד לשעבר תמיר פרדו ולרמטכ"ל לשעבר בני גנץ. נתניהו צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "מעולם לא ביקשתי להאזין לרמטכ"ל ולראש המוסד. זהו שקר מוחלט. אין גבול לשקרים!". מאוחר יותר פרסם ראש הממשלה סרטון, בו אמר: "יש איזו תוכנית שמתיימרת להציג עובדות. יש רק בעיה אחת – זה שקר מוחלט. גם ראש השב"כ אומר שזה הבל. ההאזנות האמיתיות שלי הן לחלונות הגבוהים ולאריק איינשטיין. האם התקשורת תתנצל על השקר הזה?". נתניהו הזמין את הציבור לעקוב אחריו בפייסבוק כדי להימנע מתיווך התקשורת.


על פי התחקיר ב"עובדה", ביקש ראש הממשלה מראש השב"כ לשעבר, יורם כהן, להתקין האזנה בטלפונים של הרמטכ"ל לשעבר, בני גנץ, ושל ראש המוסד לשעבר, תמיר פרדו. על פי התחקיר, נתניהו הציג את הבקשה בפני כהן בימיו הראשונים כראש השב"כ. כהן נרעש ממנה וסירב לה.

יו"ר ועדת החוץ והביטחון וראש השב"כ לשעבר אבי דיכטר אמר הבוקר כי מדובר בדיווח שקרי. "אני יודע שזה שקר, גם תמיר יודע שזה שקר, ומעל הכול אין חיה כזו שראש ממשלה מבקש מראש שב"כ להאזין לאדם מסוים. אין יצור כזה, מפני שכל האזנה נתונה לפיקוח של היועץ המשפטי לממשלה ופרקליטות המדינה באופן ישיר, ובאופן עקיף לוועדת שרים לענייני שב"כ, ולוועדת המשנה לשירותים חשאיים בוועדת החוץ והביטחון. זה צירוף של מעשה מטורף על מעשה מטורף על מעשה מטורף, שאין שום סיכוי שראש הממשלה ינחה או שראש השב"כ יקבל".

יו"ר ועדת הכנסת מיקי זוהר מהליכוד אמר הבוקר בריאיון לרן בנימיני בתכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב' כי הוא מתקשה להאמין שראש הממשלה נתן הנחיה מהסוג הזה. לדבריו, "אנשי מודיעין בסיום כהונתם בוחרים לתקוף את ראש הממשלה כי קשה לחלקם עם העובדה שהציבור רוצה שנתניהו ימשיך בתפקידו".

יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג (המחנה הציוני) הגיב לפרסום ואמר: ״גילוייו של תמיר פרדו, במידה ויוכחו כנכונים, חמורים ביותר וחייבים להדאיג את כולנו. אני קורא לבדיקה דחופה ומיידית של מבקר המדינה לבירור הפרשה עד תום ופרסום האמת". חברתו לסיעה ח"כ ציפי לבני פנתה ליו"ר ועדת החוץ והביטחון אבי דיכטר (הליכוד) בבקשה דחופה לכנס דיון בוועדת משנה לשירותים חשאיים אליו יזומנו ראש השב"כ הקודם כהן וראש השב"כ הנוכחי ארגמן. לדבריה, מטרת הדיון היא ״לקבל מידע האם אכן הייתה בקשה כזאת בעבר ומיהם הגורמים כלפיהם משתמשים באמצעים כאלה כיום, כולל פיקוח על דרכי האישור.״ מזכ"ל מפלגת העבודה ערן חרמוני פנה ליועץ המשפטי לממשלה ולמבקר המדינה בבקשה לפתוח ללא דיחוי בבדיקה האם אכן ראש הממשלה בנימין נתניהו פעל בניסיון לבצע האזנות.

המשנה לראש המוסד לשעבר עמירם לוין אמר בתכנית כי הוא אינו חושב שאחרי כל כך הרבה שנים של עבודה צמודה צריך לבקר אדם לגופו. "זה לא נכון מצד ראש מוסד. אין לי מושג אם זה היה ואני לא בטוח שזה מה שצריך לצאת. קשה לי עם זה ועם כך שאנשים אומרים 'שקלתי להתפטר'. יכולת להתפטר ולא התפטרת. זה לא היה מכובד", אמר לוין.

בתוך כך, בריאיון ששודר ב"עובדה" עם תמיר פרדו, אמר ראש המוסד לשעבר כי ישראל הייתה קרובה מאי פעם לתקיפה באיראן בשנת 2011. לדבריו, באותה שנה הנחה ראש הממשלה בנימין נתניהו את ראש המוסד והרמטכ"ל להיערך לתקיפה באיראן בתוך 15 יום מרגע הפקודה. 

"זה לא משהו שמותר לעשות ולהשתמש בו בשביל לתרגל. זאת אומרת אם מישהו עושה את זה יש לזה שתי תכליות – תכלית אחת זה אכן שהוא מתכוון, ואפשרות שנייה זה שהוא מאותת. מישהו שם בחוץ יידע מזה", הסביר פרדו כשנשאל אם האמין שתיתכן תקיפה כזאת. פרדו, שנכנס לתפקיד זמן קצר לפני ההוראה, החליט לבדוק האם ראש הממשלה מוסמך לתת הנחיה שכזו ופנה גם ליועץ המשפטי לממשלה.