נתניהו ופוטין בפגישה
צילום: אי-פי

גורם רוסי: "הבנה בין רוסיה לישראל לנסיגת איראן ביותר מ-20 ק"מ מהגבול"

העיתון "א-שרק אל-אווסט" מדווח מפי אותו גורם כי בישראל הציגו דרישה בפני הרוסים להבטיח שהכוחות הפרו איראניים יורחקו בהדרגה למרחק של 60 או 70 ק"מ. עוד הוסיף הגורם כי רוסיה נתנה לישראל אור ירוק לפעולות צבאיות מוגבלות, אם היא חשה שביטחונה נתון בסכנה ובתנאי שלא יפגעו עמדות של צבא סוריה.
רועי קייס
01 ביוני 2018
09:27
עודכן ב 10:29

גורם רוסי אומר היום (שישי) לעיתון "א-שרק אל-אווסט" כי השיחות שמתקיימות בין ירושלים למוסקבה מצביעות על הבנה בין רוסיה לישראל על נסיגה איראנית למרחק של יותר מ-20 קילומטרים מאזור הגבול. עם זאת ציין הגורם, כי בישראל הציגו בפני הרוסים דרישה להבטיח שהכוחות הפרו איראניים יורחקו למרחק של 60 או 70 ק"מ בהדרגה. על הדרישה פורסם לראשונה בכאן חדשות.


הגורם אמר כי "יש הבנה בקרב החוגים הישראליים שהמהלך הזה צריך להתבצע בשלבים ולא ריאלי לדבר על נסיגה מלאה באופן ישיר". ישראל, כך נטען, דורשת שהאזור שבו לא תהיה נוכחות איראנית ישתרע בחלק הצפוני מהכפר הדרוזי מג'דל שמס, הנמצא על הגבול עם סוריה ועד אזור שנמצא קצת אחרי דמשק. בחלק הדרומי, על פי הדיווח, מדברת הדרישה הישראלית על האזור שבין הגבול המשותף עם ירדן ועד לאזור א-סווידאא', הר הדרוזים.

בד בבד טען הגורם הרוסי כי במסגרת ההבנות העניקה רוסיה לישראל אור ירוק לביצוע פעולות צבאיות מוגבלות, אם היא חשה שביטחונה נתון בסכנה. ברוסיה התנו זאת בכך שעמדות צבא סוריה לא ייפגעו ושיעד התקיפות לא יהיה ניסיון להשפיע על היכולות של משטר אסד.

אמש פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי ישראל הציגה לרוסים דרישה להרחיק את הכוחות האיראניים שנמצאים בדרום סוריה למרחק של 80-70 קילומטרים מהגבול, מעבר לכביש דמשק-סווידא, שהיה קו שאותו שירטטה בעבר כיעד להרחקת הכוחות האיראניים. דרישה זו של ישראל היא קו ביניים עד להשגת היעד הסופי של הוצאת כלל הכוחות האיראניים מסוריה.

גורם רוסי אחר אומר הבוקר לעיתון "אל-חיאת" כי הפגישה בין שר הביטחון הישראלי, אביגדור ליברמן, לעמיתו הרוסי, שויגו, עסקה גם באפשרות שצבא סוריה יוכל, באישור ישראלי, לפרוס זמנית כלים כבדים באזור המפורז שהוגדר בהסכם הפרדת הכוחות ב-1973. הגורם אמר כי "הנוכחות של איראן והמיליציות שלה בסוריה מלאו חלק חשוב בשיחות". הוא ציין בהקשר הזה כי מטרת השתתפותו של ראש אגף המודיעין בצה"ל, האלוף תמיר היימן, נועדה לחילופי מידע מודיעיני בנוגע למורדים החמושים בדרום מערב סוריה ולגבי ההתמקמות של הכוחות האיראניים והמיליציות הלבנוניות, האפגניות והעיראקיות שמסייעות למשטר הסורי בלחימה.

במקביל השייח' סאדק א-נאבולסי, שהוגדר כמקורב לארגון חיזבאללה הלבנוני, הכחיש אתמול בשיחה עם הערוץ "רוסיה אל-יום" את הדיווחים על נסיגה של איראן ושל חיזבאללה מסוריה ואמר כי הם אינם נכונים. הוא הוסיף כי צפוי שיהיה תפקיד רוסי, כלשונו, בדרום סוריה. הדברים נאמרו בתגובה לדיווח אתמול של מרכז המעקב הסורי לזכויות האדם על היערכות של המיליציות האיראניות ושל חיזבאללה לסגת מדרום סוריה. דיווח שלא קיבל אישור מעוד מקורות בינתיים.

גורם יודע דבר אמר היום לסוכנות הידיעות הרוסית "ספוטניק" כי הפגישה המשולשת בין ארצות הברית, רוסיה וירדן בעניין אזור הפסקת האש בדרום מערב סוריה תתקיים בשבוע הבא. הדרג שינכח בפגישה הוא סגני שרי החוץ של המדינות. סגן שר החוץ הרוסי, מיכאל בוגדנוב, ינכח מהצד הרוסי.