שר החוץ הסורי וליד אל-מועלם
צילום: אי-פי

איראן וסוריה מיישרות קו: הנוכחות של היועצים האיראנים - לגיטימית

לאחר דבריו של אסד שלשום, הדגיש היום שר החוץ הסורי כי אין נוכחות צבאית בסוריה. בהמשך התייחס להסכם הישראלי עם רוסיה על הסגת הכוחות בדרום סוריה: "אל תאמינו עד שארצות הברית לא תסיג את כוחותיה מהבסיס באזור א-תנף". בכיר איראני: "אין כל נוכחות של יועצים איראנים בדרום סוריה"
רועי קייס
02 ביוני 2018
14:11
עודכן ב 14:46

שר החוץ הסורי, וליד אל-מועלם, אמר היום (שבת) במסיבת עיתונאים בדמשק כי "אין נוכחות איראנית, במובן של נוכחות צבאית, בשטח סוריה. אלה סיפורים ישראליים שמנסים להפיק תועלת מהמתקפה האמריקנית נגד איראן". שר החוץ הסורי חזר על דבריו של נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, ואמר כי במדינה יש "יועצים איראנים שפועלים לצד כוחות הצבא הסורי ונמצאים שם בהסכמה ותיאום עם כוחות צבא".

אל-מועלם האשים את ישראל בכך שהיא זו שהפיצה את נושא הנוכחות האיראנית בדרום סוריה וכל המהלכים שלה מנותבים למטרה הזאת. "בתקיפות של ישראל נגד עמדות הצבא הסורי, הקורבנות היו חיילים סורים. הנוכחות של איראן בסוריה לגיטימית. כל עוד מתנהלת מלחמה נגד הטרור - סוריה תשתף פעולה עם מי שהיא תרצה. אני יכול להגיד בשם העם הסורי, שאנחנו אסירי תודה לאיראן על הסיוע הזה - גם במישור העממי וגם במישור ההנהגתי".

אל-מועלם נשאל על דבריו של שגריר רוסיה באו"ם בנוגע להסכם בין ישראל לרוסיה על הרחקת הכוחות הזרים מהחזית הדרומית, וענה כי רוסיה נחשבת לבעלת ברית קרובה מאוד לסוריה. "אנחנו באותה סירה במלחמה נגד הטרור, אל תאמינו לאף הצהרה אם לא תראו את הכוחות האמריקניים נסוגים מהבסיס שלהם באזור א-תנף בדרום מזרח סוריה. כשזה יקרה - נגיד שיש הסכם".

בתוך כך, מזכיר המועצה העליונה לביטחון לאומי של איראן, עלי שמח'אני, אמר בריאיון לעיתון האיראני "שרק" כי "אין כל נוכחות של יועצים איראנים בדרום סוריה, ואיראן אינה ממלאת שום תפקיד בפעילות צבאית באזור זה. היא תומכת במאמצי רוסיה להוציא את הטרוריסטים מגבול סוריה-ירדן ולהשיב את שליטת הצבא הסורי באזורים אלה".

עוד הוסיף עלי שמח'אני כי "איראן, בניגוד למדינות אחרות, לא כפתה את נוכחותה בסוריה ויועציה פועלים בתיאום מלא עם הכוחות הסוריים נגד הטרוריסטים".