צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בית המשפט קבע: צו מניעה נגד בית עלמין חילוני בקיבוץ קרית ענבים

האפשרות היחידה לקבורה חילונית באזור ירושלים בוטלה, ו-300 אנשים שבבעלותם חלקות קבר בבית העלמין ואינם חברי קיבוץ - יאלצו למצוא מקום אחר. השופטת החריגה מצו המניעה את מי שרכש חלקת קבר כדי להיטמן לצד בני משפחתו
יומן השבוע
02 ביוני 2018
14:29

צו מניעה שהעניק שלשום (חמישי) בית משפט השלום בבית שמש אסר על מכירת חלקות קבר בקיבוץ קרית ענבים למי שאינו חבר קיבוץ, זאת בעקבות דרישת מינהל מקרקעי ישראל שלא לאפשר ניהול בית קברות חילוני מסחרי בתוך בית העלמין בקרית ענבים. כ-300 אנשים שכבר רכשו חלקות קבר בבית העלמין החילוני, יקבלו בחזרה את כספם ויאלצו למצוא מקום אחר. 

האזינו:

חברת ד' אמות, שניהלה את הקבורה האזרחית בקיבוץ, ביקשה שיתירו לה להמשיך לנהל את בית העלמין כל עוד אין חלופה אחרת באזור ירושלים. עם זאת, רק מינהל מקרקעי ישראל רשאי להתיר לקיבוצים להשתמש בקרקעות שבידיהם שלא למטרות חקלאות.

מאיר חרש רכש עם אשתו חלקות קבר לצד בנו אריאל, שהתאבד לפני שנה וחצי ונטמן בקרית ענבים. "לאבד בן בנסיבות האלה זה כל כך כואב", סיפר חרש. "הנחמה שלנו הייתה שקנינו יחידות חלקות קבר כדי להיטמן ליד הבן שלנו. אני לא רוצה להיכנס לפוליטיקה, אבל אנחנו כהורים רוצים להיות איתו. אחרי הסכם ואחרי ששילמנו כסף - הם רוצים בגלל פוליטיקה או אגו לגנוב את הנחמה הכי בסיסית? להיות ליד הבן שלנו? לא מבין את זה, איך יהודי יכול לעשות את זה ליהודי אחר".

השופטת בדימוס רות אור רכשה עם בעלה אשר שתי חלקות קבר סמוכות בקרית ענבים. חודשיים לאחר מכן נפטר בן זוגה ונטמן שם. " יש לי כבר מצבה עם השם שלי עליה", סיפרה אור. "פתאום קיבלתי הודעה מחברת ד' אמות שאסור להם יותר לקבור אנשים בקיבוץ. אמרתי 'זה לא הגיוני, אנחנו ביחד מ-1945 ובעלי קבור שם, יש לי כבר מצבה שם, רק העצמות שלי עדיין חיות, אף אחד אחר לא יכול להיות מתחת למצבה הזו. אני רוצה להיות קבורה ליד בעלי".

השופטת דורית פיינשטיין, בהסכמת המדינה, החליטה להחריג מצו המניעה הקבוע את מי שילדיהם או בן זוגם כבר נקברו במקום ורכשו חלקת קבר לעצמם. הרוכשים האחרים, שעדיין לא נמצא להם פתרון, שוקלים לערער לבית המשפט המחוזי.