גדי שמני
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

אלוף במיל' גדי שמני: "משוכנע שכנספח בוושינגטון היו עליי האזנות ומעקב"

שמני אמר את הדברים בריאיון לכאן רשת ב' ברקע הטענה כי נתניהו הורה לראש השב"כ להאזין לשותפי סוד. "באותן שנים היתה מתיחות גדולה מאוד בין הצמרת המדינית והביטחונית בישראל", אמר
ליאת רגב
02 ביוני 2018
19:09

אלוף (במיל') גדי שמני, לשעבר נספח צה"ל בוושינגטון, סיפר הערב (שבת) בתכנית "מעבירים לראשון" כי היה משוכנע שהיה נתון למעקב והאזנות בעת תפקידו בחו"ל. "חששתי כי אם האמריקנים ידעו שישראל עומדת לתקוף באיראן, הם יעשו פעולות כדי לשבש את התקיפה", אמר בריאיון לליאת רגב בכאן רשת ב'.

שמני סיפר את הדברים ברקע הטענה כי ראש הממשלה בנימין נתניהו הורה לראש השב"כ לשעבר יורם כהן להאזין לשותפי סוד מחשש לדליפת מידע ביטחוני רגיש. לפי הפרסום ב"עובדה" שלשום, ההאזנות כללו את ראש המוסד לשעבר תמיר פרדו והרמטכ"ל לשעבר בני גנץ. כהן, על פי הדיווח, סירב לכך.

מדבריו של שמני עולה כי אותם ימים התאפיינו בחוסר אמון של מקבלי ההחלטות בעמיתיהם. "בשנים עליהן דיבר פרדו היתה מתיחות גדולה מאוד בין הצמרת המדינית והביטחונית בישראל", סיפר בריאיון. "זה התחיל ביחסים המעורערים בין אהוד ברק כשר הביטחון לגבי אשכנזי כרמטכ"ל, וגלש גם לתקופה של גנץ. הייתי עד למתחים הללו כחבר פורום מטכ"ל".

לדבריו, החשדנות ליוותה גם את היחסים של ירושלים וושינגטון – דבר שאף פגע באינטרס הביטחוני של ישראל. "היתה גם מתיחות גדולה עם אובמה, שלא רצה שישראל תתקוף באיראן. אני כנספח צה"ל בוושינגטון הייתי בטוח שיש עלי מעקב והאזנות. חששתי שאם האמריקנים יידעו שישראל עומדת לתקוף באיראן, הם יעשו פעולות כדי לשבש את התקיפה. בגלל המתיחות בין ישראל לארה"ב, לא קיבלנו את הסיוע הנדיב שרצה אובמה להעניק לנו, וגם קיבלנו הסכם סיוע ביטחוני פחות טוב באופן משמעותי מבשנים קודמות".