שריפה בעוטף עזה
צילום: ניר צפריר

הפיילוט בצה"ל לנטרול עפיפוני תבערה על ידי רחפנים הוגדר ככישלון

בניסוי שנעשה בצה"ל בתחילת החודש עלה כי אחוז יירוטי עפיפוני התבערה מהרצועה, שגרמו לשריפות רבות בעוטף עזה, היה נמוך. השימוש ברחפנים ובטיסנים יימשך עד שיימצא פתרון יעיל יותר
משה שטיינמץ
02 ביוני 2018
21:57

פיילוט נטרול עפיפוני התבערה מרצועת עזה על ידי רחפנים, שנעשה בצה"ל לפני כחודש, הוגדר ככישלון בעקבות אחוזי יירוט נמוכים, כך פורסם הערב (שבת) בחדשות השבת בכאן 11. השימוש ברחפנים וטיסנים נגד העפיפונים יימשך עד שיימצא פתרון יעיל יותר להתמודדות עם התופעה.


בתוך כך, שריפות רבות פרצו היום בכמה מוקדים בעוטף עזה בעקבות עפיפוני תבערה שהופרחו משטח הרצועה. משעות הבוקר פעלו עשרות צוותי לכיבוי השריפות באזור, והצליחו להתדלט על האש רק לאחר כמה שעות. לפי הערכה ראשונית של מפקד כוחות הכיבוי בשטח, טפסר יגאל זוהר, בשמורה ובסביבתה נשרפו בין 2,000 ל-3,000 דונם של חורש טבעי, עצים וקוצים.

צוותי הכיבוי התקשו להשתלט על הלהבות בכרמיה בשל הרוחות החזקות, אך כעת קרובים לכיבוי האש. במקביל, שריפה פרצה סמוך לקיבוץ בארי. ארבעה צוותי כיבוי פועלים במקום. מוקדם יותר היום פרצה שריפה גם ביער כיסופים בעקבות עפיפון תבערה, שם כבר היו כמה שריפות בחודש האחרון. כוחות הכיבוי הצליחו להשתלט על האש.

בכרמיה פעלו עשרה צוותי כיבוי בסיוע שלושה מטוסים וארבעה רכבים של חיל האוויר וצוות של קק"ל. השריפה סיכנה חממות בסביבה. בניר עם פועלים שבעה צוותי כיבוי, בבארי ארבעה ובכיסופים שניים. בגבים פרצה שריפה בשדה חיטה.

גם אתמול הוצתו כמה שדות בעוטף עזה בעקבות עפיפוני תבערה ששוגרו מעזה לשטח ישראל. לוחמי האש השתלטו על השריפות. במקביל, הפגינו יותר מ-3,000 פלסטינים בחמישה מוקדים לאורך הגבול עם רצועת עזה. המתפרעים יידו אבנים והבעירו צמיגים. צה"ל השתמש באמצעים לפיזור הפגנות. כלי תקשורת פלסטיניים דיווחו כי פרמדיקית פלסטינית, רוזאן א-נג'אר בת 21, נהרגה ו-11 מפרי סדר אלימים נפגעו מירי ומשאיפת גז מדמיע, אחד מהם במצב קשה.

מדובר צה"ל נמסר: "צה״ל רואה בעפיפוני התבערה אירוע חמור ופועל כל העת במגוון דרכים ושיטות על מנת לסכלם. במהלך השבועות האחרונות ולאור צורך מבצעי התפתחו מספר פתרונות, ביניהם שני סוגי רחפנים שפותחו על ידי אט"ל ומז"י בשיתוף עם אוגדת עזה".

"רחפנים אלו יירטו בשבועות האחרונים מעל 400 עפיפונים ובלונים ומנעו בכך שריפות רבות. בניגוד לטענת הכתב, לאחר הפעלת אמצעים אלו בשטח, הוחלט כי יופעלו גם בהמשך בהתאם לצורך המבצעי. בנוסף צה״ל ממשיך ופועל כל העת למציאת פתרונות שיתנו מענה הרמטי ככל הניתן.״