בנימין נתניהו
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

לבקשת נתניהו: ועדת השרים לא תדון ברצח העם הארמני

ראש הממשלה ביקש להוריד את הצעות החוק של ח"כ שמולי וח"כ אוחנה מסדר היום של הוועדה. הסיבה: החשש מהחרפת המתיחות בין ישראל לטורקיה
זאב קם
02 ביוני 2018
23:18

ועדת השרים לחקיקה לא תדון מחר (ראשון) בשתי הצעות חוק המבקשות להכיר ברצח העם הארמני. זאת לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו ביקש הערב להסירן מסדר יומה של הוועדה, על מנת שלא להחריף את הסכסוך בין ישראל לטורקיה.


הצעות החוק של ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) וח"כ אמיר אוחנה (הליכוד) תישארנה על סדר היום של הוועדה. עם זאת, כאמור, לאור בקשת נתניהו לא ידונו בהן ולא תתקיים הצבעה. לא ידוע מתי יעלו להצבעה.

בסוף החודש שעבר מליאת הכנסת אישרה באופן תקדימי לקיים דיון והצבעה בהכרה רשמית ברצח העם הארמני, ברקע המשבר עם טורקיה בגלל האירועים בעזה. ההחלטה להצביע על ההכרה התקבלה במהלך דיון בהצעה לסדר, שאינה הצעת חוק, שהגישה חברת הכנסת תמר זנדברג ממרצ. באופן חריג, הממשלה הודיעה אז שלא תמסור את עמדתה בנושא. 

בפתח הדיון קרא יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין להכיר ברצח העם הארמני, אך מתח ביקורת על התהנהלות ישראל בנושא: "בשבוע האחרון אני מתבייש. שמעתי נבחרי ציבור מדברים בגלוי שהכרה ברצח העם הארמני זו תשובה ציונית הולמת להתנהגות של טורקיה. ממתי אנקרה מושכת בחוטי המוסר אצלנו? דמיינו לרגע שהתגובות לשורה היהודית היו נשענות על פי אזניים דיפלומטיות. כנסת ישראל צריכה להכיר ברצח העם הארמני כי זה מה שנכון וראוי לעשות, ואני מקווה שבסוף גם נעשה את זה".

האזינו לריאיון עם ח"כ זנדברג בכאן רשת ב':

ח"כ זנדברג, שהעלתה את נושא ההכרה ברצח העם הארמני לסדר היום, אמרה בריאיון לתכנית קלמן-ליברמן בכאן רשת ב': "העם היהודי צריך להכיר ברצח העם הארמני". היא הסבירה כי "בשנת 2000, יוסי שריד השתתף בטקס הזיכרון בכנסייה הארמנית, וקרא מתוך תחושת צדק להכרה בעם שסבל במלחמת העולם הראשונה. מאז ועד היום מרצ מעלה הצעות מוסריות וערכיות כי על העם היהודי לראות את הסבל והטראומה של עם אחר".